Κλειστό το Δημοτικό Στάδιο Χαλκίδας απο πάσα χρήση

Ο Δημοτικός Οργανισμός Άθλησης Πολιτισμού & Περιβάλλοντος Χαλκίδας (ΔΟΑΠΠΕΧ), ανακοινώνει ότι, για την προστασία του νέου χλοοτάπητα στο Δημοτικό Στάδιο Χαλκίδας , του οποίου οι εργασίες τοποθέτησης ολοκληρώθηκαν την Πέμπτη 21/9/16 , και κατόπιν διαπίστωσής μας , ότι ήδη από την πρώτη ημέρα που άνοιξε το στάδιο για την χρήση του στίβου , αρκετοί χρήστες χρησιμοποίησαν τον χλοοτάπητα για την εκγύμνασή τους , την λήψη απόφασης για το κλείσιμο του Δημοτικού Σταδίου Χαλκίδας από πάσα χρήση έως και την Κυριακή 25/9/2016.

Η απόφαση αυτή ελήφθει, αφενός λόγω των σημερινών έντονων βροχοπτώσεων και αφετέρου δε γιατί παρ’ όλες τις συστάσεις και σήμανση που υπάρχει στο γήπεδο, για μη χρήση του νέου χλοοτάπητα πριν αναπτυχθεί το ριζικό του σύστημα, αυτό δεν έγινε σεβαστό από τους χρήστες του.

Την Δευτέρα (26/9), θα επανεξεταστούν ο όροι λειτουργίας και ο τρόπος φύλαξης και διασφάλισης της Δημόσιας περιουσίας από μη ενδεδειγμένη χρήση.