Πραγματοποιήθηκε η Συνέντευξη Τύπου για το 1ο Dirt Games!

30 Νοέ

Στο Παλαιό Δημαρχείο Χαλκίδας πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 28 Νοεμβρίου, Συνέντευξη Τύπου ενόψει του Dirt Games, ενός φιλικού αγώνα που πραγματοποιείται για παρθενική φορά. Το Αγωνιστικό Σωματείο Μηχανοκίνητου Αθλητισμού (ΑΣΜΑ) με την πολύτιμη βοήθεια του Δημοτικού Οργανισμού Άθλησης, Πολιτισμού & Περιβάλλοντος Χαλκίδας (Δ.Ο.Α.Π.ΠΕ.Χ.) συνεργάζονται για άλλη μια χρονιά, έχοντας και τη στήριξη της Περιηγητικής Λέσχης Ευρίπου 4×4 καθώς και της Αθλητικής Μοτοσυκλετιστικής Λέσχης Χαλκίδας (Α.Μ.ΛΕ.Χ.).
Ο διευθυντής του ΔΟΑΠΠΕΧ, κ. Φώτης Γκούνης, τόνισε πως ο αγώνας αποτελεί μια καινοτομία για τη Χαλκίδα: «Θεωρήσαμε σαν οργανισμός, ότι φέτος είχαμε ολοκληρώσει τον κύκλο των αθλητικών γεγονότων, αλλά πριν λίγες ημέρες προέκυψε άλλη μια διοργάνωση που θα προβάλει την πόλη μας. Σκεφτήκαμε ότι μπορούσαμε να τον εντάξουμε στο καλεντάρι και να κλείσουμε τη χρονιά έτσι όπως την ανοίξαμε, με άλλο ένα μηχανοκίνητο γεγονός. Το 1ο Dirt Games θα διεξαχθεί την Κυριακή περιφερειακά της πίστας Μηχανοκίνητου Αθλητισμού Δήμου Χαλκίδος και το ενδιαφέρον είναι αρκετά έντονο από άποψη συμμετοχών. Ο Δήμος Χαλκιδέων παραχώρησε τα μηχανήματα για την άρτια διεξαγωγή του αγώνα και πίσω από τον ΔΟΑΠΠΕΧ υπάρχουν αρκετοί οι οποίοι συμβάλλουν σε αυτό το εγχείρημα, σε μια πίστα η οποία έχει άδεια λειτουργίας από την Περιφέρεια». Στη συνέχεια, το λόγο πήρε ο Πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής του αγώνα, κ. Νίκος Κόγιας, ο οποίος αφού ευχαρίστησε τους τοπικούς φορείς που στέκονται στο πλευρό της διοργάνωσης, δήλωσε: «Ο Κωνσταντίνος Σταύρου έριξε την ιδέα διεξαγωγής του αγώνα και εμείς αμέσως ήρθαμε σε επαφή με τους ιθύνοντες του ΔΟΑΠΠΕΧ ώστε να πάρουμε την έγκριση για την τέλεσή του. Οι τοπικοί άρχοντες ανταποκρίθηκαν άμεσα και έτσι την προσεχή Κυριακή το 1ο Dirt Games θα πάρει σάρκα και οστά σε μια ιστορική πίστα. Μην ξεχνάτε πως πριν αρκετά χρόνια σε εκείνον το χώρο είχε διεξαχθεί το Memorial Nino, που συγκέντρωνε τα μεγαλύτερα ονόματα του χώρου. Αμέριστη είναι η συμπαράσταση των τοπικών φορέων, χωρίς τη βοήθεια των οποίων δεν θα ήμασταν σε θέση να πραγματοποιήσουμε τον αγώνα. Τα μηχανήματα ολοκληρώνουν σιγά-σιγά τη διαμόρφωση της διαδρομής, ώστε όλοι οι διαγωνιζόμενοι να το απολαύσουν, ενώ το Σάββατο θα οριοθετήσουμε τη διαδρομή κατάλληλα. Βρήκαμε άμεση ανταπόκριση από την ΑΜΛΕΧ, αλλά και τη Λέσχη 4×4 Εύριπος και τους ευχαριστούμε για τη βοήθειά τους. Οι συμμετοχές έχουν ξεπεράσει τις 50, με αρκετούς πρωταθλητές του παρελθόντος να δίνουν το παρών, ενώ έχουμε και δύο οδηγούς από την Κύπρο. Οι αγωνιζόμενοι μπορούν να επισκέπτονται τη διαδρομή για να κάνουν αναγνώριση, ωστόσο αυτό επιτρέπεται μόνο με συμβατικά αυτοκίνητα τα οποία δεν φέρουν τρακτερωτά ελαστικά, με σκοπό να μην χαλάσει η διαδρομή. Οι προγνώσεις του καιρού είναι καλές την Κυριακή, οπότε αναμένουμε τον κόσμο να κατακλύσει τη διαδρομή.» Ο εμπνευστής της ιδέας, κ. Κωνσταντίνος Σταύρου, αφού ευχαρίστησε τους εργαζόμενους του Δήμου Χαλκιδέων που βοήθησαν στη διαμόρφωση της πίστας, τόνισε: «Ήμαστε έτοιμοι να υποδεχτούμε τους οδηγούς και τους θεατές στη διαδρομή. Σκοπός ήταν να γίνει ένα πάντρεμα μεταξύ των αυτοκινήτων ράλλυ, των χωμάτινων αυτοκινήτων τύπου «φόρμουλα», αλλά και των buggies και τα καταφέραμε, κάτι που αποδεικνύεται από το έντονο ενδιαφέρον των οδηγών»! Από την πλευρά του, ο τεχνικός σύμβουλος του ΔΟΑΠΠΕΧ, κ. Πανταζής Ρούσσος στη σύντομη ομιλία επικεντρώθηκε στη σημασία ενός τέτοιου γεγονότος στη Χαλκίδα, υπογραμμίζοντας πως ήταν κάτι που επιθυμούσε διακαώς τα τελευταία χρόνια και πλέον πραγματοποιείται από το ΑΣΜΑ, χάρη στην άμεση ανταπόκριση της ΑΜΛΕΧ και της Λέσχης 4×4 Ευρίπου, ενώ έκανε και κάλεσμα στον κόσμο να κάθεται σε ασφαλή σημεία παρακολούθησης και να μην αφήσει απορρίμματα στο χώρο διεξαγωγής του αγώνα. Ο κ. Δημήτρης Καττής, αλυτάρχης του αγώνα ατομικής χρονομέτρησης πήρε το λόγο στη συνέχεια: «Κάναμε αρκετή δουλειά τις τελευταίες ημέρες, χάρη και στη βοήθεια του Δήμου και η διαδρομή είναι πανέτοιμη να υποδεχτεί τους 50 και πλέον αγωνιζόμενους. Το θέαμα θα είναι αντάξιος της προσπάθειας που κάναμε.»
Δυστυχώς το Αγωνιστικό Σωματείο Μηχανοκίνητου Αθλητισμού βρίσκεται στη δυσάρεστη θέση να ανακοινώσει πως ο αγώνας 4×4 αντοχής τύπου Enduro του Dirt Games ακυρώνεται. Οι λίγες συμμετοχές σε συνδυασμό με διάφορους παράγοντες οι οποίοι δεν σχετίζονται με το σωματείο και τους οργανωτές, στάθηκαν εμπόδιο στην κανονική διεξαγωγή του αγώνα των 4×4.
Ο Διοικητικός και Τεχνικός Έλεγχος των αυτοκινήτων θα πραγματοποιηθεί το πρωί της Κυριακής 4 Δεκεμβρίου από τις 08.00 στην πίστα Μηχανοκίνητου Αθλητισμού Δήμου Χαλκιδέων που βρίσκεται στη θέση ΠΕΪ Δοκού Χαλκίδος. Στη συνέχεια και κατόπιν της υποχρεωτικής ενημέρωσης των αγωνιζομένων, θα ξεκινήσει η διαδικασία των χρονομετρημένων δοκιμαστικών (ώρα 10.30), από όπου θα προκύψουν τα ζευγάρια που θα προκριθούν στον τελικό. Σκοπός του κάθε αγωνιζομένου της ατομικής χρονομέτρησης είναι να καλύψει τη χρονομετρημένη διαδρομή (τρεις γύρους) στο μικρότερο χρόνο πραγματοποιώντας τρεις (3) χρονομετρημένους γύρους όπου θα μετρηθεί το άθροισμα των δύο καλύτερων γύρων. Ο νικητής προκύπτει από την πραγματοποίηση του καλύτερου συνολικού χρόνου που προκύπτει από τους 2 γύρους. Οι δύο καλύτεροι χρόνοι κάθε κατηγορίας θα συμμετέχουν σε τελικό ενός (1) γύρου. Στην περίπτωση που οι δύο καλύτεροι χρόνοι κάθε κατηγορίας αντιστοιχούν σε δύο οδηγούς με κοινό αυτοκίνητο τότε ο νικητής θα προκύπτει από το χρόνο του 1ου σκέλους. Το μήκος της πίστας Δοκού Χαλκίδος είναι 2300 μέτρα, με τους αγωνιζόμενους να καλύπτουν 6900 μέτρα στις δοκιμές. Η είσοδος είναι ελεύθερη για τους θεατές.
Ενημερωθείτε για όλα τα τελευταία νέα του 1ου Dirt Games, μέσα από την επίσημη ιστοσελίδα και τη σελίδα στο Facebook.
Ιστοσελίδα αγώνα: http://agonistiko.gr/home/activity/28-dirt-games
Facebook: https://www.facebook.com/DIRT-GAMES-1844715022408700/