Το 1ο Dirt Games είναι γεγονός, στη Χαλκίδα!

29 Νοέ

Το Αγωνιστικό Σωματείο Μηχανοκίνητου Αθλητισμού (Α.Σ.Μ.Α.) σε συνεργασία με την Περιηγητική Λέσχη Ευρίπου 4×4 και την Αθλητική Μοτοσυκλετιστική Λέσχη Χαλκίδας (Α.Μ.ΛΕ.Χ.) διοργανώνει την Κυριακή 4 Δεκεμβρίου το 1ο Dirt Games στη χωμάτινη πίστα Μηχανοκίνητου Αθλητισμού του Δήμου Χαλκίδος. Ο αγώνας τελεί υπό την αιγίδα του Δημοτικού Οργανισμού Άθλησης Πολιτισμού Περιβάλλοντος Χαλκίδας (Δ.Ο.Α.Π.ΠΕ.Χ.), ο οποίος βρίσκεται συνεχώς στο πλευρό των οργανωτών στηρίζοντας έμπρακτα τέτοιου είδους εκδηλώσεις. Πρόκειται για έναν φιλικό αγώνα που έχει την έγκριση της ομοσπονδίας και ο οποίος αναμένεται να συγκεντρώσει πλήθος οδηγών που λατρεύουν τη χωμάτινη επιφάνεια. Ο αγώνας αφορά τόσο αγωνιστικά αυτοκίνητα των κατηγοριών Ν-Α-Ε-R, αλλά και χωμάτινες φόρμουλες, ενώ παράλληλα, θα διεξαχθεί αγώνας 4×4 τύπου enduro.

Ο Διοικητικός και Τεχνικός Έλεγχος των αυτοκινήτων θα πραγματοποιηθεί το πρωί της Κυριακής 4 Δεκεμβρίου από τις 08.30 έως τις 10.00 στην πίστα που βρίσκεται στη θέση ΠΕΪ Δοκού Χαλκίδος. Στη συνέχεια και κατόπιν της υποχρεωτικής ενημέρωσης των αγωνιζομένων, θα ξεκινήσει η διαδικασία των χρονομετρημένων δοκιμαστικών (ώρα 10.30), από όπου θα προκύψουν τα ζευγάρια που θα προκριθούν στον τελικό. Σκοπός του κάθε αγωνιζομένου της ατομικής χρονομέτρησης είναι να καλύψει τη χρονομετρημένη διαδρομή (τρεις γύρους) στο μικρότερο χρόνο πραγματοποιώντας τρεις (3) χρονομετρημένους γύρους όπου θα μετρηθεί το άθροισμα των δύο καλύτερων γύρων. Ο νικητής προκύπτει από την πραγματοποίηση του καλύτερου συνολικού χρόνου που προκύπτει από τους 2 γύρους. Οι δύο καλύτεροι χρόνοι κάθε κατηγορίας θα συμμετέχουν σε τελικό ενός (1) γύρου. Στην περίπτωση που οι δύο καλύτεροι χρόνοι κάθε κατηγορίας αντιστοιχούν σε δύο οδηγούς με κοινό αυτοκίνητο τότε ο νικητής θα προκύπτει από το χρόνο του 1ου σκέλους. Το μήκος της πίστας Δοκού Χαλκίδος είναι 2300 μέτρα, με τους αγωνιζόμενους να καλύπτουν 6900 μέτρα στις δοκιμές.

Συνέντευξη τύπου θα δοθεί τη Δευτέρα 28 Νοεμβρίου 2016 και ώρα 18.00, στην αίθουσα συνεδριάσεων (πρώτος όροφος) Δημαρχείο παραλίας.