Ευχαριστήριο του Συλλόγου Ποντίων Εύβοιας «Οι Κομνηνοί»

Ευχαριστήριο του Συλλόγου Ποντίων Εύβοιας
27 Μαΐ

«Δεν θα αφήσουμε την μνήμη να σβήσει… ! »

Με το πέρας των φετινών εκδηλώσεων και δρώμενων του Συλλόγου μας για την 19η Μαΐου – Ημέρα Εθνικής Μνήμης της Γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου εκ μέρους του Δ.Σ και των μελών μας θέλουμε να συγχαρούμε όλες και όλους τους συμμετέχοντες, εθελοντές και συμπαραστάτες μας. Χαιρόμαστε ιδιαίτερα που τις τρείς αυτές ημέρες 19 -20 και 21 Μαΐου είχαμε την ευκαιρία και το βήμα να ενημερώσουμε τους συμπολίτες μας σχετικά με τη σημασία της ημέρας αυτής τόσο για τα τραγικά γεγονότα του ξεριζωμού και το τι ακριβώς σημαίνουν για εμάς και ολόκληρο τον ελληνισμό όσο και για το πολύπαθο σήμερα. Διότι δεν πρέπει ποτέ να ξεχνάμε πως η διεθνής αναγνώριση της Γενοκτονίας των Ποντίων αποτελεί επιτακτική ανάγκη για να αποτραπούν στο μέλλον αντίστοιχα εγκλήματα ειδικότερα σε εποχές σαν κι αυτή που το κοινωνικό και πολιτικό περιβάλλον είναι ασταθές σε παγκόσμιο επίπεδο.

Σε αυτό το πλαίσιο και με αίσθημα ευθύνης ο σύλλογος μας έστησε το ενημερωτικό του περίπτερο την Παρασκευή 19/5 και υποδέχθηκε πλήθος κόσμου από το πρωί ως τα μεσάνυκτα. Εκεί οι επισκέπτες έλαβαν ενημερωτικό υλικό, συνομίλησαν με μέλη του συλλόγου, παρακολούθησαν εικόνες και αρχειακό υλικό με μαρτυρίες και ντοκουμέντα για τη Γενοκτονία και με το πέρας την ημέρας είχαν την ευκαιρία να γευτούν παραδοσιακά ποντιακά εδέσματα.

Το Σάββατο 20/5 διοργανώθηκε με επιτυχία το 1ο Ποδοσφαιρικό Τουρνουά Νέων στη μνήμη των θυμάτων της Γενοκτονίας με τη συμμετοχή των ακαδημιών των συλλόγων, «Π.Α.Ο.Κανήθου» , «Αριστοτελείος», «Προποντίδα», «Κύζικος ν. Αρτάκης», «Ελλήσποντος Λαμψάκου» και «Α.Ο.Ν.Αρτάκης» . Με το πέρας των αγώνων το Δ.Σ, αφού ευχαρίστησε τους γονείς και τους προπονητές των αθλητών, απένειμε επαίνους σ τους μικρούς ποδοσφαιριστές και τιμητικές πλακέτες στους εκπροσώπους των ομάδων. Όλοι οι παρευρισκόμενοι συμμετέχοντες δήλωσαν συγκινημένοι για το μήνυμα της διοργάνωσης και ανανέωσαν το ραντεβού τους για του χρόνου στο 2ο Τουρνουά του 2018.

Τέλος την Κυριακή 21/5 στον Ιερό Ναό Αγίου Ιωάννου Χαλκίδας τελέστηκε επιμνημόσυνη δέηση στη μνήμη των θυμάτων της Γενοκτονίας και το τιμητικό άγημα με τις παραδοσιακές φορεσιές του Πόντου από τα μέλη των χορευτικών μας ομάδων συγκίνησαν με την παρουσία τους τους πολλούς Πόντιους συμπολίτες μας που παρευρέθηκαν στη Θεία Λειτουργία.

Το Δ.Σ του Συλλόγου Ποντίων Ν. Εύβοιας «ΟΙ ΚΟΜΝΗΝΟΙ» δημόσια ευχαριστεί το Δ.Ο.Α.Π.ΠΕ.Χ και ιδιαιτέρως την Πρόεδρο κ. Λίλιαν Ζλακώνη για την υποστήριξή και τη θετική της ενέργεια στην προσπάθειά μας για τη διάδοση και διάσωση της πολιτιστικής μας κληρονομίας.

Ο αγώνας μας για τη Διεθνή Αναγνώριση της Γενοκτονίας συνεχίζεται γενιά με τη γενιά.

« Η Ρωμανία κι αν πέρασεν …ανθεί και φέρει κι άλλο ».