Οι νικητές του διαγωνισμού φωτογραφίας του Δήμου Χαλκίδας

25 Μαΐ

Μετά την μεγάλη διαδικτυακή ψηφοφορία του διαγωνισμού φωτογραφίας, «Ότι Αξίζει Μια Στιγμή.. Ένα Κλίκ..» και την επιλογή των τριών πρώτων φωτογραφιών από το κοινό, η τετραμελής κριτική επιτροπή του διαγωνισμού συνεδρίασε χθες, Τρίτη 24 Μαΐου 2016, για την επιλογή των δώδεκα (12) φωτογραφιών που θα ολοκληρώσουν τις βραβεύσεις.
Η κριτική επιτροπή, αποτελούμενη από τον κύριο Ευάγγελο Τσονίδη (φωτογράφο, πρώην Πρόεδρο της Δημ. Βιβλιοθήκης Χαλκίδας και καθηγητή ξένων γλωσσών), τον κύριο Γιώργο Ζαφειρίου (καθηγητή του τμήματος φωτογραφίας του Εργαστηρίου Τέχνης Χαλκίδας), την κυρία Μαίρη Μουρσελά (αρχιτέκτων μηχανικός, κάτοχος μεταπτυχιακών, μέλος του θεάτρου Χαλκίδας, απόφοιτος του εργαστηρίου σκηνογραφίας laboratory of skinografy και ερασιτέχνης φωτογράφος) και την υπεύθυνη του Γραφείου Τύπου και Δημοσίων Σχέσεων του Δήμου Χαλκιδέων, κυρία Κωνσταντίνα Γκέγκα, ανέδειξε τις δώδεκα (12) φωτογραφίες που θα παραλάβουν τιμητικό έπαινο.

Οι φωτογραφίες που επιλέχθηκαν είναι οι εξής (με τυχαία σειρά):

O4 Γιάννης Μαλαντάρας I7 Απόστολος Στεργίου
D1 Ζησούλα Ντάσιου R1 Γιώργος Μακρίδης
D4 Ρίτα Τσέλα R3 Γιώργος Μακρίδης
E3 Αντώνης Γιακουμάκης S9 Ζησούλα Ντάσιου
E7 Μπάμπης Γιαννίτσης S10 Ζησούλα Ντάσιου
E10 Γιώργος Σερέκας T6 Παπαλύρα Νικολέτα

Ο Δήμος Χαλκιδέων συγχαίρει όλους τους συμμετέχοντες του διαγωνισμού. Με την ενεργή συμμετοχή των πολιτών αναδείχθηκαν πολλές περιοχές του Δήμου και συγκροτήθηκε ένα εξαιρετικά σημαντικό φωτογραφικό αρχείο. Κατά την διάρκεια του διαγωνισμού παραλάβαμε ένα μεγάλο αριθμό εξαιρετικών φωτογραφιών, δυστυχώς κάποιες από αυτές δεν μπορούσαν να συμμετέχουν λόγω των όρων του διαγωνισμού. Για τον λόγο αυτό, ο επόμενος διαγωνισμός θα έχει λιγότερους όρους και θα αφορούν κυρίως το μέγεθος των αρχείων.
Η βράβευση των φωτογραφιών θα γίνει εντός του Ιουνίου 2016, σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο της πόλης. Περισσότερες πληροφορίες για την βράβευση θα ανακοινωθούν το αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα από το Γραφείο Τύπου και Δημοσίων Σχέσεων του Δήμου Χαλκιδέων.