Κύπελλο στον Μίμη Δομάζο απένειμε ο δήμαρχος Χαλκιδέων

22 Νοέ

Στην τεράστια συνεισφορά του Μίμη Δομάζου στο ελληνικό ποδόσφαιρο και γενικότερα στον ελληνικό αθλητισμό, αναφέρθηκε ο δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης, μιλώντας στην εκδήλωση παρουσίασης του βιβλίου “Μίμης Δομάζος. Μυστικά και … άλλες αποκαλύψεις”, το βράδυ της Δευτέρας 21 Νοεμβρίου στο Θέατρο Παπαδημητρίου στη Χαλκίδα.
Ο δήμαρχος μίλησε για την ποδοσφαιρική διαδρομή του βετεράνου άσσου, που σε ηλικία μόλις 17 ετών, το 1959, φόρεσε τη φανέλα της εθνικής μας ομάδας και τόνισε ότι ήταν τυχερή η γενιά αυτή, που πρόλαβε να τον δει και να τον θαυμάζει, αγωνιζόμενο στα γήπεδα. Σε ένδειξη αναγνώρισης αυτής της προσφοράς στο ελληνικό ποδόσφαιρο, ο δήμαρχος Χαλκιδέων πρόσφερε στον Μίμη Δομάζο κύπελλο – αντίγραφο του Παγκοσμίου Κυπέλλου και αυτός ανταπέδωσε, προσφέροντας στον Χρήστο Παγώνη μια φανέλα με το όνομά του.
Η παρουσίαση του βιβλίου έγινε με τη συμπαράσταση του ΔΟΑΠΠΕΧ και εκτός από τον δήμαρχο, μίλησαν ακόμη ο αντιπεριφερειάρχης Φάνης Σπανός, ο βετεράνος δημοσιογράφος Ανδρέας Μπόμης, ο Άρης Ξηντάρας που επιμελήθηκε την έκδοση, ο πρόεδρος της ΕΠΣ Εύβοιας Γιάννης Παπακωνσταντίνου και ο βετεράνος Χαλκιδέος ποδοσφαιριστής Σούλης Παππάς.