Ριζική ανακαίνιση του Θεάτρου Παπαδημητρίου

28 Δεκ

Χρειάστηκε να περάσουν 23 χρόνια για να γίνει η πρώτη ριζική επισκευή στο Δημοτικό Θέατρο Παπαδημητρίου, που ξεκίνησε εδώ και δύο ημέρες.
Πρόκειται για έναν χώρο που εγκαινιάστηκε τον Σεπτέμβριο του 1994, επί Δημαρχίας του αειμνήστου Στέλιου Μαργαρίτη και φιλοξένησε εκεί χιλιάδες πολιτιστικές και άλλες εκδηλώσεις.
Ήδη καθημερινά δουλεύουν πυρετωδώς συνεργεία, εσωτερικά και εξωτερικά του Θεάτρου, προκειμένου να παραδοθεί ξανά σε χρήση ανακαινισμένο, το συντομότερο δυνατόν.
Προβλέπεται να γίνουν εργασίες αποκατάστασης όλων των φθαρμένων καθισμάτων και φωτιστικών, εργασίες ελαιοχρωματισμού σε όλους τους χώρους μέσα και έξω και ό,τι άλλο απαιτείται για την πλήρη αναβάθμισή του.
Μάλιστα σήμερα Πέμπτη 28 Δεκεμβρίου, τον χώρο του Δημοτικού Θεάτρου επισκέφθηκαν ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης και η Πρόεδρος του Δημοτικού Οργανισμού Πολιτισμού και Άθλησης Λίλιαν Ζλακώνη, προκειμένου να δουν την πρόοδο των εργασιών, τονίζοντας ότι ο χώρος θα παραδοθεί σε χρήση, πλήρως ανακαινισμένος.