400 παιδιά, στη δράση δενδροφύτευσης, αύριο!

1 Απρ

10 Δημοτικά Σχολεία του Δήμου Χαλκίδας, και περίπου 400 παιδιά, θα λάβουν μέρος στη δράση δενδροφύτευσης, που έχει προγραμματιστεί για αύριο, Πέμπτη 2 Απριλίου, στην περιοχή Καλοχωρίου – Παντειχίου.

Η τεράστια συμμετοχή μαθητών, στις περιβαλλοντικές δράσεις του Δημοτικού Οργανισμού Άθλησης Πολιτισμού Περιβάλλοντος Χαλκίδας, καθώς και το γεγονός ότι ήδη σύλλογοι και πολίτες έχουν αγκαλιάσει με θέρμη τις εκδηλώσεις μας που προάγουν την ευαισθησία για το περιβάλλον, την προστασία του, την οικολογική συνείδηση, μας δίνει δύναμη να συνεχίσουμε με περισσότερες δράσεις και προγράμματα, που θα αφορούν στη δενδροφύτευση, αλλά και σε μια συνολικότερη παρέμβαση σε θέματα περιβάλλοντος.

Άλλωστε εν όψει και της καλοκαιρινής περιόδου σχεδιάζονται ανάλογες δράσεις, πάντα με τη συμμετοχή μικρών και μεγάλων, των πολιτών του Δήμου, η παρουσία των οποίων είναι που κάνει επιτυχημένη μια εκδήλωσή μας.

Σ’ ότι αφορά την αυριανή δενδροφύτευση να θυμίσουμε πως διοργανώνεται με κοινό στόχο την περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση των παιδιών, απο το Τμήμα Περιβάλλοντος του Δημοτικού Οργανισμού Άθλησης Πολιτισμού & Περιβάλλοντος Χαλκίδας (Δ.Ο.Α.Π.ΠΕ.Χ.) και τη Διεύθυνση Γεωτεχνικών Υπηρεσιών του Δήμου Χαλκιδέων, σε συνεργασία με το Δασαρχείο Χαλκίδας, τη Δ.Ε. Αυλίδας, τον εξωραϊστικό εκπολιτιστικό σύλλογο ΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ και το Τμήμα Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ/νσης Α/βάθμιας Εκπ/σης Εύβοιας.

Στη δράση συμμετέχει και ο Αγροτικός Συνεταιρισμός Καλοχωρίου, ο οποίος έχει προβεί σε διαμόρφωση του χώρου, με απαραίτητες εργασίες (αυλακώσεις κλπ.), προκειμένου να είναι διευκολυνθούν οι μαθητές που θα λάβουν μέρος στη δενδροφύτευση.
Η ώρα προσέλευσης στο χώρο ορίζεται στις 09:00. Η μετακίνηση των μαθητών θα πραγματοποιηθεί δωρεάν με λεωφορεία που θα διαθέσει Δ.Ο.Α.Π.ΠΕ.Χ., ενώ στα παιδιά θα προσφερθούν νερά και τροφή (τυροπιτάκια κλπ), από τα μέλη του εξωραϊστικού εκπολιτιστικού Συλλόγου Καλοχωρίου.

Τα σχολεία που συμμετέχουν είναι:

2ο Δ.Σ. Βασιλικού, Δ.Σ. Καλοχωρίου – Παντειχίου, Δ.Σ. Βαθέος Αυλίδας, 18ο Δ.Σ. Χαλκίδας, 3ο Δ.Σ. Χαλκίδας, Δ.Σ. Ν.Λαμψάκου, 21ο Δ.Σ. Χαλκίδας, 20ο Δ.Σ. Χαλκίδας, Δ.Σ. Αγίου Νικολάου, Δ.Σ. Μύτικα.

σημείωση: η φωτογραφία είναι απο δενδροφύτευση στην περιοχή της Ριτσώνας.