Καθαρές θάλασσες και 3 γαλάζιες σημαίες σε πλαζ του Δήμου Χαλκιδέων

Η Ευρωπαϊκή οδηγία 2006/7 καθορίζει τους όρους και τις προϋποθέσεις καθαρότητας και καταλληλότητας των θαλασσίων υδάτων για κολύμβηση και ορίζει τους αρμόδιους φορείς για την λήψη μετρήσεων, μέτρων προστασίας της φύσης κλπ.
Σε εφαρμογή αυτής της Οδηγίας ο ΔΟΑΠΠΕΧ απευθύνθηκε σε κρατικά πιστοποιημένα εργαστήρια, και προέβη στον έλεγχο των ακτών με πιστοποιημένες μετρήσεις , οι οποίες είναι απολύτως απαραίτητες, για την πιστοποίηση καταλληλότητας και έγκρισης για την ένταξη μια παραλίας, στο πρόγραμμα των ΓΑΛΑΖΙΩΝ ΣΗΜΑΙΩΝ, στο οποίο οι όροι ένταξης είναι αυστηρότατοι και με τακτικούς ελέγχους από αρμόδια κλιμάκια, μέχρι και το τέλος της θερινής περιόδου.
Σύμφωνα με τα παραπάνω, οποιαδήποτε άλλη μέτρηση μη πιστοποιημένου άλλου φορέα, δεν αποτελεί κριτήριο για την καταλληλότητα μια παραλίας. Η κατάσταση αυτή ανατρέπεται μόνο από επίσημη ανακοίνωση κρατικού πιστοποιημένου φορέα και από το Λιμεναρχείο.
Εξ αυτών προκύπτει ότι σύμφωνα με τις μετρήσεις που έχει λάβει ο ΔΟΑΠΠΕΧ , τις οποίες προσκόμισε στην Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Φύσης και αποτέλεσαν κριτήριο για την ένταξη ακτών μας στο πρόγραμμα Γαλάζιας Σημαίας, οι ενδείξεις είναι μηδενικές και η καθαρότητα των θαλασσίων υδάτων δεδομένη. Για το λόγο αυτό, από σήμερα ήδη σε τρείς παραλίες του Δήμου Χαλκιδέων: την Πλαζ Αστέρια, στις Αλυκές Δροσιάς και στο Λευκαντί, κυματίζουν οι Γαλάζιες Σημαίες.