Περιβαλλοντική Εκπαιδευτική Δραστηριότητα

3 Οκτ

Περιβαλλοντική Εκπαιδευτική Δραστηριότητα στο δάσος του Αϊ Γιώργη Αρμά

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε αυτή την Τετάρτη 28/3/2012, η «Περιβαλλοντική Εκπαιδευτική Δραστηριότητα» στο δάσος του Αϊ Γιώργη Αρμά, που διοργάνωσαν το τμήμα Περιβάλλοντος του Δημοτικού Οργανισμού Άθλησης Πολιτισμού & Περιβάλλοντος Χαλκίδας (Δ.Ο.Α.Π.ΠΕ.Χ.), σε συνεργασία με το γραφείο δραστηριοτήτων της Δ/νσης B/βάθμιας Εκπ/σης, το Δασαρχείο Χαλκίδας και με τη συμπαράσταση της Δημοτικής Ενότητας Ληλαντίων και της Τοπικής Κοινότητας Φύλλων.

Στα πλαίσια της «Παγκόσμιας Ημέρας Δασοπονίας» (21/3), οι περιβαλλοντολογικές ομάδες των γυμνασίων Βασιλικού και Ν. Λαμψάκου στην περιοχή της, επισκέφθηκαν αρχικά την ιερά μονή του Αϊ Γιώργη Αρμά, όπου τους υποδέχθηκε εκπρόσωπος της μονής. Στη συνέχεια ξεναγήθηκαν στους χώρους της μονής, όπου έγινε μια συνοπτική παρουσίαση του ιστορικού της, από τις αρχαιολόγους της 23ης εφορείας Βυζαντινών Αρχαιοτήτων κ.κ. Γκάνη και Κωσταρέλη, καθώς και από τον συνοδό της μονής, πατήρ Ιωάννη.

Το πρόγραμμα στη συνέχεια περιελάμβανε περίπατο για περίπου 2km μέσα στο δάσος, με στάσεις σε επιλεγμένα σημεία για ενημέρωση των μαθητών από τον κ. Καντανολέοντα, ο οποίος τους διένειμε φύλλα εργασίας που παρουσίασαν σε στάση τους σε πλάτωμα τους δάσους, ενώ οι δασολόγοι κ. Ολυμπία Αποστόλου και Παλαιολόγου Κων/νος, ενημέρωσαν τους μαθητές για τη χλωρίδα και την πανίδα της περιοχής.