Τετραήμερο αποκριάτικων εκδηλώσεων και Θαλασσινό Καρναβάλι, στη Χαλκίδα!

9 Φεβ

Μεγάλη ανταπόκριση υπήρξε στο κάλεσμα του ΔΟΑΠΠΕΧ από τους Συλλόγους του Δήμου Χαλκίδας, για συνεργασία και συμμετοχή στις αποκριάτικες εκδηλώσεις που διοργανώνονται για το τελευταίο τετραήμερο της αποκριάς στην πόλη μας.
Περιληπτικά το πρόγραμμα περιλαμβάνει:

• Την Παρασκευή 20 Φεβρουαρίου, Παραδοσιακό γλέντι στους εμπορικούς δρόμους της Χαλκίδας, με τη συμμετοχή τοπικών συλλόγων. Χορός, τραγούδι, κρασί, μεζέδες για να γιορτάσουμε την Τυρινή.

• Το Σάββατο 21 Φεβρουαρίου, στήνουνε παραδοσιακό γλέντι στην παραλία Χαλκίδας, με χορευτικά και μουσικά συγκροτήματα.
Την Κυριακή 22 Φεβρουαρίου, το Θαλασσινό Καρναβάλι επιστρέφει στον Ευβοϊκό, με θέαμα από αέρα, ξηρά και θάλασσα. Πλεούμενα, καρναβαλιστές, μουσικά συγκροτήματα, και πολλές εκπλήξεις θα διασκεδάσουν Χαλκιδέους και επισκέπτες από το πρωί. Το Θαλασσινό Καρναβάλι ξεκινά το μεσημέρι, με πολλές εκπλήξεις σε στεριά, θάλασσα και ουρανό και στην ολοκλήρωσή του, καίμε τον Βασιλιά Καρνάβαλο μέσα στη Θάλασσα και ξεφαντώνουμε αποκριάτικα με ζωντανή μουσική.
• Την Καθαρά Δευτέρα, γιορτάζουμε όλοι μαζί τα Κούλουμα, στην πλατεία του Αγίου Νικολάου και διασκεδάζουμε.

Οι Σύλλογοι εξέφρασαν τον ενθουσιασμό τους και τη διάθεση να συμμετέχουν με τις ομάδες τους στις εκδηλώσεις του ΔΟΑΠΠΕΧ και τους ευχαριστούμε ιδιαίτερα για τη θετική τους ανταπόκριση, αφού η συμβολή τους είναι σημαντική.

Το πλήρες πρόγραμμα των εκδηλώσεων του τετραημέρου της αποκριάς, θα σας ανακοινωθεί τις επόμενες ημέρες.