Έκθεση ζωγραφικής “Γέφυρα στον χρόνο” του Λαϊκού Ζωγράφου Νώντα Ρέντζη

7 Μαρ

Ο Δήμος Χαλκιδέων και ο Δημοτικός Οργανισμός Πολιτισμού (ΔΟΑΠΠΕΧ), εγκαινιάζουν την έκθεση του Λαϊκού Ζωγράφου Νώντα Ρέντζη “Γέφυρα στον χρόνο”, το Σάββατο 17 Μαρτίου 2018 και ώρα 19:00μμ, στη Δημοτική Πινακοθήκη Χαλκίδας “Δημήτρης Μυταράς”.

Η έκθεση αποτελεί μια εικαστική γέφυρα ανάμεσα στο παρελθόν και το παρόν, με έργα ζωγραφικής που φιλοδοξούν να κεντρίσουν τη συλλογική μας μνήμη. Μέσα από τη δύναμη των χρωμάτων και των βιωμάτων του, ο σύγχρονος λαϊκός ζωγράφος Νώντας Ρέντζης, ανέπαφος από μοντερνισμούς και με τη δύναμη της απλότητας και της αμεσότητας, θα μας “ταξιδέψει” στον χρόνο, ζωντανεύοντας τις γραφικές γειτονιές, τα επαγγέλματα που χάθηκαν, την ομορφιά της φύσης.

Η έκθεση επιλέχθηκε να πραγματοποιηθεί στο ανακαινισμένο, πετρόκτιστο βιομηχανικό κτίριο του 1909, που υπήρξε πυλώνας του παραγωγικού ιστού της Χαλκίδας, στη Δημοτική Πινακοθήκη “Δημήτρης Μυταράς”(πρώην ΑΣΑΧ), ως χαρακτηριστικό κομμάτι της βιομηχανικής και σήμερα πολιτιστικής ιστορίας της πόλης.

Η έκθεση θα διαρκέσει έως το τέλος Απριλίου.
Ώρες λειτουργίας: 10:00πμ – 12:00 και 18:30μμ – 20:30μμ, καθημερινά εκτός Δευτέρας.