Τριήμερο εκδηλώσεων για την παλαιά πόλη “Τρίστρατο θρησκειών”

Τριήμερο εκδηλώσεων για την παλαιά πόλη Τρίστρατο θρησκειών

Τριήμερο εκδηλώσεων για την παλαιά πόλη “Τρίστρατο θρησκειών” θα πραγματοποιηθεί με την υποστήριξη του ΔΟΑΠΠΕΧ. Συνδιοργανωτές: Σύλλογος Πολιτών “ΤΟ ΚΑΣΤΡΟ”, Ι.Μητρόπολη Χαλκίδος, Εβραϊκή Κοινότητα Χαλκίδας, Εργαστήρι Τέχνης Χαλκίδας, Θέατρο Χαλκίδας, Μουσικό Γυμνάσιο Χαλκίδας, Δημοτικό Ωδείο Χαλκίδας “Ν.Σκαλκώτας”, Ωδείο Μαρσύας, Κα.Μ.Περιστερά, Εκδότης Εφημερίδας “Προοδευτική Εύβοια”.

Το πρόγραμμα έχει ως εξής:

Παρασκευή 7/7/2017
Βυζαντινοί ύμνοι στον Ι.Ναό Αγ.Παρασκευής, 21.00 – 22.30

Σάββατο 8/7/2017
Προφορική ιστορία στη Δημοτική Πινακοθήκη Δ.Μυταρά, 11.00 – 13.00
Η Ιστορία της Εβραϊκής Κοινότητας στη Συναγωγή, οδός Κώτσου, 19.00 – 21.00
Οθωμανικό Τέμενος Εμίρ – Ζαδέ. Λόγια Οθωμανική Μουσική. Αφηγήσεις περιηγητών Χαλκίδας, 21.00 – 23.00

Κυριακή 9/7/2017
Θεία λειτουργία στον Ι.Ναό Αγίας Παρασκευής, 07.30 – 10.30
Επίσκεψη – ξενάγηση στο Εβραϊκό Νεκροταφείο
Τα μνημεία μιλούν για τους ανθρώπους της πόλης μας, ομιλία προϊσταμένης Ε.Φ.Α Εύβοιας, κτήριο Βαϊλου, 19.00 – 21.00
Τελετή λήξης με το κουαρτέτο εγχόρδων  “Con Brio”, στη Δημοτική Πινακοθήκη “Δ.Μυταρά”, 21.00 – 22.30.

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου «ΤΟ ΚΑΣΤΡΟ» ενημερώνει:
Οι λόγοι που ανοίγουμε τα μνημεία μας με την συνεργασία των φορέων Ιερά Μητρόπολη Χαλκίδας, Εφορεία Αρχαιοτήτων, Εβραϊκή κοινότητα, Εργαστήρι τέχνης, Θέατρο Χαλκίδας, Ωδεία καθώς και με μεμονωμένους συμπολίτες και καλλιτέχνες της πόλης μας και με τη στήριξη του Δ.Ο.Π.ΠΕ.Χ., είναι για να δώσουμε την ευκαιρία σε όσους επιθυμούν να περπατήσουν και να θαυμάσουν από κοντά τα επισκέψιμα μνημεία μας, όπως επίσης να αφυπνίσουμε τις αρχές του τόπου μας για την αποκατάσταση του Ιστορικού μας Κέντρου.
7, 8 και 9 Ιουλίου 2017 τις βραδινές ώρες ανάβουμε το εξωτερικό φως του σπιτιού μας.
Το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Πολιτών «ΤΟ ΚΑΣΤΡΟ»
Με την ευγενική υποστήριξη του Δήμου Χαλκιδέων-Οργανισμού Πολιτισμού.

Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα και τους ομιλητές ΕΔΩ