Εκδηλώσεις για τα 30 χρόνια του Συλλόγου Ποντίων Εύβοιας «Οι Κομνηνοί»

Εκδηλώσεις για τα 30 χρόνια του Συλλόγου Ποντίων Εύβοιας Οι Κομνηνοί
30 Αυγ

– 3 & 4 Σεπτεμβρίου 2017
«2ο Διήμερο Πολιτισμού & Λαογραφίας»

Την Κυριακή 3 και τη Δευτέρα 4 Σεπτεμβρίου, ο Σύλλογος Ποντίων Εύβοιας «Οι Κομνηνοί» με την υποστήριξη του Οργανισμού Πολιτισμού του Δήμου Χαλκιδέων, διοργανώνει το «2ο Διήμερο Πολιτισμού & Λαογραφίας» που φέτος είναι αφιερωμένο στα 30 χρόνια από την ίδρυση του Συλλόγου.

KYΡIAKH 3 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2017 ώρα 21:00
– ΚΟΚΚΙΝΟ ΣΠΙΤΙ / ΠΑΡΑΛΙΑ ΧΑΛΚΙΔΟΣ

Μουσικοχορευτική Παράσταση με τα τμήματα του Συλλόγου και τη χορευτική ομάδα του συλλόγου Ποντίων Φυλής «Τραπεζούντα».
Επί σκηνής στη λύρα οι Γιώργος Θεοδωρίδης και Νίκος Βασιλειάδης και στο νταούλι ο Βασίλης Καρυοφυλίδης.

ΔΕΥΤΕΡΑ 4 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2017 ώρα 17:30
– ΘΕΑΤΡΟ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Ημερίδα Ιστορίας και Λαογραφίας του Πόντου με κεντρικό ομιλητή τον Δρ. Αντώνη Παυλίδη, Πρόεδρο του Πανελληνίου Συνδέσμου Ποντίων εκπαιδευτικών και θέμα » Ποντιακή διάλεκτος : Ιστορικές συνιστώσες και ο αγώνας για τη διατήρησή της».

5 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2017 –
«ΖΩΗ ΚΑΙ ΚΟΤΑ ΜΕ ΧΑΒΙΤΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΡΚΟΤΑ»

Η ΠΡΩΤΗ ΠΟΝΤΙΑΚΗ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΑΤΑΓΟ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΗ ΧΑΛΚΙΔΑ!

Μια θεατρική παράσταση για όλη την οικογένεια, που ξεκίνησε το ταξίδι της από την ομογένεια (Γερμανία), και αυτή τη στιγμή έχει περάσει από όλη την Ελλάδα σκορπίζοντας άφθονο γέλιο και περνώντας κοινωνικά μηνύματα, με πρώτο πλάνο την ποντιακή παράδοση. Βέβαια, δεν θα μπορούσε να μην την φιλοξενήσουμε στην πόλη μας, τη Χαλκίδα!

Ραντεβού λοιπόν, την Τρίτη 5 Σεπτεμβρίου, στις 21:00, στο Θέατρο «Ορέστης Μακρής» (πάρκο Λαού).

Εισιτήρια:
5€ Παιδικό,
8€ Προπώληση στα καταστήματα «ΓΕΡΜΑΝΟΣ» (Χαλκίδα) – «Αριστοτέλειος Ποδοσφαιρική Ακαδημία» (πάρκο Λαού) – «AUTO BEAUTY CLUB SUPERCLEAN» (Αλιβέρι, περιφερειακή οδός),
10€ Ταμείο.

Παίζουν οι ηθοποιοί: Κώστας Βουτσάς, Τάκης Βαμβακίδης, Αλέξης Παρχαρίδης, Έρρικα Νικολαΐδου, Χρύσα Συμεωνίδου, Δαμιανός Νικολαΐδης, Φανή Αδαμίδου. Λύρα: Δημήτρης Πιπερίδης.

Σενάριο: Δημήτρης Πιπερίδης – Κώστας Βαμβακίδης.
Σκηνοθεσία: Γιάννης Μποσταντζόγλου (Μποστ).

Στην παράσταση θα συμμετέχουν τα χορευτικά τμήματα του Συλλόγου.