1821-2021, διακόσια χρόνια μετά

Στο πλαίσιο των εορταστικών δράσεων για τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση «Ελλάδα 2021», ο Οργανισμός Πολιτισμού του Δήμου Χαλκιδέων (Δ.Ο.Α.Π.ΠΕ.Χ.), η Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Χαλκίδας και το Δημοτικό Ωδείο «Νίκος Σκαλκώτας», διοργανώνουν εκδήλωση με τίτλο: «1821-2021, διακόσια χρόνια μετά», θα πραγματοποιηθεί στη Χαλκίδα, στον αύλειο χώρο του Κόκκινου Σπιτιού, 18 Σεπτεμβρίου 2021, ημέρα Σάββατο και ώρα 8 μμ.

Ομιλητής της εκδήλωσης, ο φιλόλογος, Ν. Δ. Τριανταφυλλόπουλος. Το μουσικό πρόγραμμα περιλαμβάνει Επτανήσιους ποιητές μελοποιημένους από τον Διευθυντή του Δημοτικού Ωδείου Χαλκίδας «Νίκος Σκαλκώτας», Πάνο Στέλιο.

Υπενθυμίζουμε ότι η χρήση της μάσκας είναι υποχρεωτική, η τήρηση των αποστάσεων και των μέτρων ασφαλείας, όπως ορίζουν τα πρωτόκολλα υγιεινής κατά του COVID-19.

1821-2021, διακόσια χρόνια μετά

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ

Α΄ Μέρος

Χαιρετισμοί

Ομιλία από τον φιλόλογο Ν. Δ. Τριανταφυλλόπουλο.

Ανάγνωση του διηγήματος του Μιχαήλ Μητσάκη «Το φίλημα», από τη φιλόλογο Σούλα Παπαγεωργοπούλου.

Β΄ Μέρος

Επτανήσιοι ποιητές μελοποιημένοι από τον Διευθυντή του Δημοτικού Ωδείου Χαλκίδας «Νίκος Σκαλκώτας», Πάνο Στέλιο.

Τραγούδι: Αργυροπούλου Σταυρίνη

Στο πιάνο: Γιάννα Γκαρά

Θα ακουστούν τα τραγούδια:

• «Στον θάνατο του Ιουλίου Τυπάλδου». Ποίηση: Γεράσιμος Μαρκοράς
  • «Άνοιξη». Ποίηση: Ανδρέας Λασκαράτος
  • «Εις τον θάνατον Διονυσίου Σολωμού». Ποίηση: Ιάκωβος Πολυλάς
  • «Η καταστροφή των Ψαρών». Ποίηση: Διονύσιος Σολωμός
  • «Ύμνος εις την Ελευθερίαν». Ποίηση: Διονύσιος Σολωμός. Μελοποίηση: Νικόλαος Χαλικιόπουλος – Μάντζαρος.