Βούλιαξε από κόσμο το θέατρο «Ορέστης Μακρής» στη Μουσικοθεατρική παράσταση”Μενεξέδες & Ζουμπούλια”

Βούλιαξε από κόσμο το θέατρο «Ορέστης Μακρής» στη Μουσικοθεατρική παράστασηΜενεξέδες & Ζουμπούλια

Οι χίλιες θέσεις του Δημοτικού Θεάτρου «Ορέστης Μακρής», φάνηκαν λίγες από τη συγκινητική ανταπόκριση του κόσμου, όπου χθες βράδυ (Δευτέρα 8/9) απόλαυσε μια μοναδική μουσικοθεατρική παράσταση με τίτλο “Μενεξέδες & Ζουμπούλια”, μια παράσταση ύμνος για τη γυναίκα, που έγραψε και επιμελήθηκε ο Λευτέρης Πνευματικός.

Πάνω από 100 συντελεστές (μουσικοί, χορωδοί, χορευτές, τραγουδιστές, τεχνικοί) έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό για να τιμήσουν τις ιστορίες τεσσάρων γυναικών μέσα στο χρόνο. Τη ζωή μίας Σμυρνιάς πριν και μετά την καταστροφή. Τη ζωή μίας γυναίκας στα απαγορευμένα κουτούκια του Πειραιά. Τη ζωή μίας αγρότισσας στους κάμπους της Θεσσαλίας πριν και μετά την κατοχή του 40′ και τη ζωή μίας γυναίκας στα νησιά του Αιγαίου το 60′.

Συμμετείχαν: Σχολή Παραδοσιακής Μουσικής “Γέφυρες” Χορευτικός Πολιτιστικός Σύλλογος Μαντουδίου “Μάκιστος” Λαογραφικός Όμιλος ¨Ευ ζήν¨ Πολιτιστικός Σύλλογος Δοκού “Άνοιξη” Χορωδία “Αγίου Χριστοφόρου” Βαθέος.

Διοργάνωση: Οργανισμός Πολιτισμού Δήμου Χαλκιδέων (Δ.Ο.Α.Π.ΠΕ.Χ.)