Ράμπα για παιδιά με κινητικά προβλήματα θα εγκατασταθεί στο Κολυμβητήριο Χαλκίδας

23 Οκτ

Μια ευχάριστη έκπληξη επεφύλαξε για τα παιδιά με κινητικά προβλήματα, η φετινή τελετή αγιασμού στο Δημοτικό Κολυμβητήριο της Χαλκίδας, που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Παρασκευής 20 Οκτωβρίου.
Ανακοινώθηκε από τον Δήμαρχο Χαλκιδέων Χρήστο Παγώνη ότι με τη συνδρομή του Πανευβοϊκού Συλλόγου “Ο Καλός Σαμαρειτής” και της εταιρείας “ΣΟΓΙΑ ΕΛΛΑΣ” θα αγοραστεί και θα τοποθετηθεί στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Χαλκίδας ειδική ράμπα, προκειμένου να έχουν επαφή με το νερό τα παιδιά με κινητικά προβλήματα.
Μάλιστα και ο πανοσιολογιώτατος Αρχιμανδρίτης π. Τιμόθεος Μπαϊμπάκης, που τέλεσε τον αγιασμό, είπε ότι ο “Καλός Σαμαρείτης”, στον οποίο είναι Πρόεδρος, θα διαθέσει ένα σημαντικό μέρος από τα έσοδα του Μαραθωνίου Αγάπης, για την αγορά της ράμπας. Για τον ίδιο σκοπό, ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης, με συνεργάτες του, είχαν επισκεφθεί προ μηνών το εργοστάσιο της “Σόγια Ελλάς” στην περιοχή των Μεσσαπίων και υπέβαλαν και γραπτώς σχετικό αίτημα στη διεύθυνση, το οποίο και έγινε αποδεκτό και έτσι θα καλυφθεί από την εταιρεία, μέρος της δαπάνης.
Στην τελετή του αγιασμού παρέστη και απηύθυνε χαιρετισμό και η Πρόεδρος του Δημοτικού Οργανισμού Άθλησης, Πολιτισμού και Περιβ’αλλοντος Χαλκίδας (ΔΟΑΠΠΕΧ) Λίλιαν Ζλακώνη.
Παρέστησαν ακόμη αθλητές και προπονητές από τους ναυταθλητικούς ομίλους της Χαλκίδας και αρκετοί γονείς.