Στη Χαλκίδα το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Παμπαίδων – Παγκορασίδων

Στη Χαλκίδα το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Παμπαίδων - Παγκορασίδων

Για άλλη μια φορά η Χαλκίδα, στο επίκεντρο του αθλητικού ενδιαφέροντος, καθώς φιλοξενεί το ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ – ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α΄, που διοργανώνει ο ΣΕΓΑΣ σε συνεργασία με τον Οργανισμό Άθλησης του Δήμου Χαλκιδέων.
Ό αριθμός των συμμετεχόντων, φτάνει περίπου του χίλιους αθλητές και αθλήτριες, επιπλέον των ατόμων που απαρτίζουν το βοηθητικό προσωπικό, τους προπονητές των Ελληνικών Αθλητικών Σωματείων και φυσικά τους συνοδούς των αθλητών. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα τα ξενοδοχεία σε όλη την επικράτεια του Δήμου Χαλκιδέων να έχουν πληρότητα 100% και επειδή δεν υπήρχε επάρκεια κλινών, να έχει επεκταθεί η διαμονή μέχρι τα ξενοδοχειακά συγκροτήματα της Ερέτριας και Διρφύων.

Το ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ – ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α΄ «ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ-ΧΑΛΚΙΔΑ», θα διεξαχθεί την Κυριακή και το Σάββατο 16 Ιουλίου 2017, στο Δημοτικό Στάδιο Χαλκίδας, με είσοδο ελεύθερη για το κοινό
ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ: Περιφέρεια Πελοποννήσου, Βόρεια Πελοπόννησος, Πειραιάς & Νοτιοδυτική Αττική, Αθήνα, Δυτική Αττική, Λέσβος, Χίος- Σάμος, Κυκλάδες, Δωδεκάνησα, Κρήτη και τα σωματεία από Εύβοια και Βοιωτία.
Η συμμετοχή αφορά ΜΟΝΟ οι αθλητές-τριες που έχουν γεννηθεί το 2002 και το 2003 (και επιπλέον ΜΟΝΟ στα 4 Χ 80μ ΠΠ-ΠΚ Α΄ και οι γεννηθέντες – γεννηθείσες το 2004).

Η πρόεδρος του Οργανισμού, Λίλιαν Ζλακώνη, εύχεται καλή επιτυχία σε όλους τους αθλητές, ιδιαίτερα δε όπως είναι φυσικό η χαρά θα είναι μεγαλύτερη από τις επιτυχίες των δικών μας αθλητών και των σωματείων που ανήκουν. Επιπλέον εύχεται από καρδιάς, η Χαλκίδα, να αποτελέσει το εφαλτήριο της μελλοντικής τους αθλητικής τους εξέλιξης, για την επίτευξη των στόχων και την ανάδειξή τους στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου, τόσο στην Ελλάδα, όσο σε Πανευρωπαϊκό και Παγκόσμιο επίπεδο.