Ξεκίνησε η νέα κολυμβητική περίοδος στο Κολυμβητήριο Χαλκίδας

6 Οκτ

Με τον καθιερωμένο αγιασμό, που τελέστηκε το απόγευμα της Τετάρτης 5 Οκτωβρίου στο Κολυμβητήριο Χαλκίδας, από τον αιδεσιμώτατο π. Ιωάννη Φαφούτη, ξεκίνησε η νέα κολυμβητική περίοδος.
Η φετινή τελετή είχε ξεχωριστό χαρακτήρα, καθώς για πρώτη φορά μετά την κατασκευή του Κολυμβητηρίου το 1989, η παρούσα Δημοτική Αρχή, προχώρησε στη ριζική επισκευή του.
Συγκεκριμένα, έγιναν παρεμβάσεις στον μηχανολογικό εξοπλισμό, που είχε φτάσει πλέον στα όριά του και εγκυμονούσαν κίνδυνοι για την ασφάλεια των αθλητών και των λοιπών εμπλεκομένων. Επίσης, έγιναν ελαιοχρωματισμοί, οικοδομικές εργασίες για την επέκταση των αποδυτηρίων, αφού ο αριθμός των αθλητών έχει αυξηθεί.
Η λειτουργία του κολυμβητηρίου σε ετήσια βάση, έχει κόστος 350.000,00€ και για τον λόγο αυτό, όλοι πρέπει να προστατεύουμε τις εγκαταστάσεις και σε συνεργασία με τους υπευθύνους του Δήμου και του ΔΟΑΠΠΕΧ, να πετυχαίνουμε την εύρυθμη λειτουργία του Κολυμβητηρίου.