Αναφορά στον δωρητή Γεώργιο Κ. Παπαδημητρίου

Χρειάστηκε να περάσουν 23 περίπου χρόνια για να υπάρξει αναφορά στον χώρο του Θεάτρου Παπαδημητρίου του Δήμου Χαλκιδέων, σχετικά με την ονοματοδοσία και τα στοιχεία του δωρητή.
Εδώ και μερικές ημέρες, με εντολή του Δημάρχου Χαλκιδέων Χρήστου Παγώνη τοποθετήθηκε στην είσοδο του Θεάτρου πινακίδα, με αναφορά στον Γεώργιο Κ. Παπαδημητρίου, τον Χαλκιδέο δικαστικό που γεννήθηκε στη Χαλκίδα τον Απρίλιο του 1909 και έφυγε από τη ζωή τον Σεπτέμβριο του 1984.
Από την περιουσία του, παραχώρησε στον Δήμο Χαλκιδέων το σπίτι του στα Γλυκά Νερά Αττικής και το ποσό που εξασφαλίστηκε από την πώλησή του, συμπληρώθηκε με ιδίους πόρους από τον Δήμο, για να μετατραπεί το Παγοδρόμιο που υπήρχε εκεί, σε Θέατρο.
Το Θέατρο Παπαδημητρίου εγκαινιάστηκε στις 14 Σεπτεμβρίου 1994, επί δημαρχίας Στέλιου Μαργαρίτη και μέχρι τώρα φιλοξένησε χιλιάδες πολιτιστικές και άλλες εκδηλώσεις.