Εξασφαλίστηκε το δικαίωμα των ΑΜΕΑ να έχουν πρόσβαση στην πισίνα

10 Δεκ

Το δικαίωμα των ατόμων με ειδικές ανάγκες, να έχουν πρόσβαση στην πισίνα του Δημοτικού Κολυμβητηρίου Χαλκίδας, εξασφάλισε ο Δήμος Χαλκιδέων με την βοήθεια και άλλων φορέων.
Με την συνδρομή του συλλόγου “Ο Καλός Σαμαρείτης” της τοπικής εταιρίας “Σόγια Έλλάς” και του Δήμου Χαλκιδέων αγοράσθηκε και εγκαταστάθηκε την Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου ρομποτικός μηχανισμός στο Κολυμβητήριο και τα άτομα με ειδικές ανάγκες έχουν πλέον την δυνατότητα πρόσβασης στην πισίνα, με ασφάλεια.
Σε σχετική εκδήλωση το απόγευμα της Παρασκευής 8 Δεκεμβρίου στον χώρο του Κολυμβητήριου έγιναν και τα δοκιμαστικά του μηχανισμού και πλέον αποτελεί πραγματικότητα το δικαίωμα των ατόμων με ειδικές ανάγκες να έχουν πρόσβαση στην πισίνα.
Ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης ευχαρίστησε τόσο τον “Καλό Σαμαρείτη”, όσο και την “Σόγια Ελλάς” για την βοήθεια και τόνισε ότι η Δημοτική Αρχή προσπαθεί με σεβασμό να θωρακίσει τα δικαιώματα των ανθρώπων με ειδικές ικανότητες, σχεδιάζοντας να κατασκευάσει το επόμενο διάστημα γι΄αυτούς Παιδική Χαρά με συγκεκριμένες προδιαγραφές, καθώς και ράμπες σε δύο παραλίες για το καλοκαίρι.
Στην εκδήλωση εκτός του Δημάρχου παρέστησαν ακόμη η πρόεδρος του Δημοτικού Οργανισμού Άθλησης, Πολιτισμού και Περιβάλλοντος Χαλκίδας, Λίλιαν Ζλακώνη, ο Πρόεδρος του “Καλού Σαμαρείτη” π. Τιμόθεος Μπαιμπάκης με μέλη της διοικήσεως του, ο διευθυντής της “Σόγια Ελλάς” Μιχάλης Τζιμόπουλος και άλλοι.