Η διαχρονική πορεία του Μικρασιατικού Ελληνισμού σε Ημερίδα του Δήμου Χαλκιδέων

Η διαχρονική πορεία του Μικρασιατικού Ελληνισμού αποτέλεσε το θέμα της επιστημονικής ημερίδας που διοργάνωσε την Κυριακή 28 Μαΐου στο Δημαρχείο Ν. Αρτάκης, ο Δήμος Χαλκιδέων σε συνεργασία με τη Δημοτική Ενότητα Ν. Αρτάκης.
Όπως τόνισε και στον σύντομο χαιρετισμό του ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης, μέσα από την ημερίδα αυτή, στόχος ήταν να αναδειχθεί η μακραίωνη ιστορία και ο πολιτισμός του Ελληνισμού και ακόμη να μάθουμε και γίνουμε σοφότεροι από τα λάθη εκείνης της κρίσιμης περιόδου. Τόνισε ακόμη ο Δήμαρχος ότι σκοπός της ημερίδας είναι να φωτιστούν άγνωστες πτυχές της ιστορίας μας και να μάθουμε για τις αιτίες που οδήγησαν σε αυτά τα τραγικά γεγονότα της Μικρασιατικής Καταστροφής, διευκρινίζοντας πως η γνώση είναι η δύναμη που θα μας αποτρέψει να επαναλάβουμε τα ίδια λάθη.
Σύντομο χαιρετισμό στην αρχή της ημερίδας, απηύθυνε και η Πρόεδρος της Δημοτικής Κοινότητας Ν. Αρτάκης Ζαφειρία Μαντζάνα, εξιστορώντας την άφιξη των προσφύγων στη Ν. Αρτάκη.
Στην πρώτη Συνεδρία προήδρευσε η επίτιμη σχολική σύμβουλος Σ. Παπαγεωργοπούλου και οι εισηγήσεις αφορούσαν στην περίοδο από την αρχαιότητα μέχρι τους ελληνιστικούς χρόνους. Ομιλητές στην ενότητα αυτή ήταν οι καθηγητές Κώστας Αντύπας και Βασίλης Μάστορης και οι σχολικοί σύμβουλοι Χαρινέλα Τουρνά και Αντώνης Μαστραπάς και ο σύμβουλος του Υπουργείου Παιδείας Ιωάννης Σταμουλάκης.
Στη δεύτερη και τρίτη Συνεδρία αναπτύχθηκαν θέματα που αφορούσαν την περίοδο πριν και μετά την Μικρασιατική καταστροφή. Στη δεύτερη συνεδρία προήδρευσε ο δικηγόρος Δημήτρης Κατσούλης και εισηγητές ήταν η Διευθύντρια του 1ου Λυκείου Χαλκίδας Μαρία Ματθαίου, η επίτιμη Διευθύντρια της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Γεωργία Χαριτίδου, η σχολική σύμβουλος Αγγελική Χρονοπούλου και ο επίτιμος σχολικός σύμβουλος Αντώνης Παυλίδης.