Μουσικοθεατρική παράσταση, «Ταξίδι Στο Σταυρό του Νότου», Θάνος Μικρούτσικος – Νίκος Καββαδίας

Σχετικά με τη μουσική παραγωγή «ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΤΟΥ ΝΟΤΟΥ», που πρόκειται να παρουσιαστεί στη Χαλκίδα, την Παρασκευή 21 Ιουλίου 2017 και ώρα 21.00 στο θέατρο Ορέστης Μακρής στο Πάρκο Λαού Χαλκίδας, σας κοινοποιούμε ανακοίνωση της εταιρίας παραγωγής «5η ΕΠΟΧΗ ΤΕΧΝΗΣ».

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ο “Σταυρός του Νότου” σε ποίηση Νίκου Καββαδία, είναι το οριακό έργο του Θάνου Μικρούτσικου στο ελληνικό τραγούδι.
Η παράσταση ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΤΟΥ ΝΟΤΟΥ, που ξεκίνησε θριαμβευτικά πέρυσι στην Αθήνα , αποτελεί μια ιδιαίτερα συγκινητική συνάντηση του κοινού με την μουσική του Θάνου Μικρούτσικου , την ποίηση και την ζωή του Νίκου Καββαδία.
Στο “Ταξίδι στο Σταυρό του Νότου”, που ξεκινά στις 5 Ιουλίου από την Πετρούπολη και συνεχίζει σε όλη την Ελλάδα, ο Θάνος δεν θα ξεκινήσει μαζί μας. Λόγοι ανωτέρας βίας -ένα έκτακτο πρόβλημα υγείας -, τον υποχρεώνουν να παραμείνει στην Αθήνα.
Όλοι όσοι συνυπάρχουμε στη δημιουργία αυτού του ταξιδιού, του ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση. Πιστεύουμε ότι θα μας συναντήσει κάποια στιγμή στο δρόμο και όλοι μαζί θα συνεχίσουμε.