Στηρίζουν την προσπάθεια για το Κολυμβητήριο της Χαλκίδας

Τη στήριξη στη Δημοτική Αρχή Χαλκίδας, για τις προσπάθειες που καταβάλει προκειμένου το Δημοτικό Κολυμβητήριο Χαλκίδας να λειτουργεί με κανόνες υγιεινής και ασφάλειας και όσο το δυνατόν περισσότερες ώρες, καλύπτοντας τις ανάγκες των ναυταθλητικών συλλόγων και πολιτών, εκφράζουν οι Πρόεδροι και προπονητές του Ν.Ο. Χαλκίδας, του ΑΚΟ Χαλκίδας και του Ευβοϊκού.
Συγκεκριμένα, με αφορμή δημοσίευμα τοπικής εφημερίδας, σχετικά με την εικόνα του Δημοτικού Κολυμβητηρίου Χαλκίδας, οι Πρόεδροι των τριών ναυταθλητικών ομίλων και οι προπονητές, επισημαίνουν τα παρακάτω σε κοινή ανακοίνωση:
Σχετικά με δημοσίευμα τοπικής εφημερίδας για το Δημοτικό Κολυμβητήριο Χαλκίδας, έχουμε να επισημάνουμε τα παρακάτω:
1ο Ως εκπρόσωποι Συλλόγων και γονείς, στηρίζουμε τις προσπάθειες που έχει ξεκινήσει εδώ και πολύ καιρό η Δημοτική Αρχή για την ουσιαστική και όχι επιφανειακή, αναβάθμιση του Κολυμβητηρίου, έτσι ώστε να παρέχονται στα παιδιά συνθήκες άθλησης με κανόνες υγιεινής και ασφάλειας.
2ο Σε μια περίοδο παρατεταμένης οικονομικής κρίσης, Αθλητικοί Σύλλογοι και Δημοτική Αρχή, προσπαθούμε μέσα από τη συνεργασία, να παραμένει ανοικτό το Κολυμβητήριο και να λειτουργεί κανονικά, όταν σε άλλες μεγάλες πόλεις, έχουν ανασταλεί τέτοιες δραστηριότητες
3ο Στηρίζουμε την προσπάθεια της Δημοτικής Αρχής, για ενεργειακή αναβάθμιση του Κολυμβητηρίου, γεγονός που θα σημάνει μικρότερο κόστος σε μεγαλύτερη διάρκεια λειτουργίας
4ο Στηρίζουμε την προσπάθεια που γίνεται, προκειμένου να σκεπαστεί η μικρή πισίνα, με ό,τι θετικό συνεπάγεται για τα παιδιά των Ακαδημιών.
Είναι γνωστό ότι πάντα, στους στους χώρους όπου κινούνται άνθρωποι, θα υπάρχουν προβλήματα, τα οποία προσπαθούμε να επιλύουμε, συνεργαζόμενοι πάντα με τον Δήμο Χαλκιδέων και ιεραρχώντας αυτά, ξεκινώντας πάντα από τα θέμα υγιεινής και ασφάλειας.