Έχει πλάκα να πετάς … όχι όμως σκουπίδια – Γίνε εθελοντής στον Δήμο Χαλκιδέων – Καθάρισε μαζί μας τις παραλίες μας

Έχει πλάκα να πετάς ... όχι όμως σκουπίδια - Γίνε εθελοντής στον Δήμο Χαλκιδέων – Καθάρισε μαζί μας τις παραλίες μας
18 Μαΐ

Ο Δήμος Χαλκιδέων και η Διεύθυνση Καθαριότητας & Ανακύκλωσης καλεί ευαισθητοποιημένους πολίτες, συλλόγους και σωματεία, να στηρίξουν εθελοντικά την εκστρατεία καθαρισμού των παραλιών του Δήμου, ενόψει της καλοκαιρινής περιόδου.
Όπως ανέφερε ο Αντιδήμαρχος Καθαριότητας Β. Τουχτίδης, στόχος της εκστρατείας είναι η ευαισθητοποίηση των πολιτών για την προστασία του περιβάλλοντος και ταυτόχρονα η δημιουργία δεσμών, ανάμεσα σε κοινωνικές ομάδες που ζουν και δραστηριοποιούνται στον Δήμο μας.
Ξεκινάμε στις 5 Ιουνίου – Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος και ολοκληρώνουμε την εκστρατεία τον Σεπτέμβριο , γιορτάζοντας την Παγκόσμια Ημέρα Καθαρισμού των Ακτών, με τη λήξη της καλοκαιρινής περιόδου. Όσοι επιθυμούν να συμμετέχουν εθελοντικά, αφιερώνοντας λίγο από τον χρόνο τους για την καθαριότητα των παραλιών σε όλες τις Δημοτικές Ενότητες του Δήμου, μπορούν να επικοινωνούν με τη Διεύθυνση Καθαριότητας στο τηλ. 2221024444 ή να στείλουν mail στο xalkida.press@dchalkideon.gr δηλώνοντας τη συμμετοχή τους . Όλες οι δράσεις καθαρισμού θα καταχωρηθούν στην ιστοσελίδα του Δήμου Χαλκιδέων και στην επίσημη σελίδα κοινωνικής δικτύωσης (facebook).
Έλα με την παρέα σου, δήλωσέ μας τις ημέρες και ώρες που μπορείς να αφιερώσεις για το περιβάλλον και γίνε θερμός υποστηρικτής καθαρών παραλιών στον Δήμο Χαλκιδέων.

Ο Αντιδήμαρχος
Καθαριότητας & Ανακύκλωσης