Λούνα Παρκ Ανακύκλωσης – Εκδήλωση για την προστασία του περιβάλλοντος

Λούνα Παρκ Ανακύκλωσης - Εκδήλωση για την προστασία του περιβάλλοντος
19 Μαΐ

Τα τμήματα Ανακύκλωσης του Δήμου Χαλκιδέων και Περιβάλλοντος του ΔΟΑΠΠΕΧ, σε συνεργασία με την Ελληνική Εταιρεία Ανακύκλωσης, πραγματοποίησαν σήμερα το πρωί της Παρασκευής 19/5/17, εκδήλωση με θέμα την ανακύκλωση και την προστασία του περιβάλλοντος.
Στο «Λούνα Παρκ της Ανακύκλωσης» που είχε δημιουργηθεί στην πλατεία του Αγίου Νικολάου από την ΕΕΤΑ πήραν μέρος 400 μαθητές από Δημοτικά Σχολεία του Δήμου Χαλκιδέων, οι οποίοι μέσα από δημιουργικά και διαδραστικά παιχνίδια, ενημερώθηκαν για την ανακύκλωση των συσκευασιών και την προστασία του περιβάλλοντος.
Οι μικροί μαθητές και μαθήτριες απόλαυσαν το παιχνίδι και την παραμονή τους στο χώρο του Λουνα Παρκ Ανακύκλωσης, ενώ ο ΔΟΑΠΠΕΧ είχε φροντίσει να χορηγηθούν σε όλα τα παιδιά καπέλα με αποτυπωμένο το σύνθημα: «Συμμετέχω, Ανακυκλώνω…Κερδίζω Ζωή»), καθώς και τη δωρεάν μεταφορά τους από και προς τα σχολεία.
Η εκδήλωση αυτή εντάσσεται στο πλαίσιο των περιβαλλοντικών δράσεων του Δήμου Χαλκιδέων και του ΔΟΑΠΠΕΧ, που έχουν επίκεντρο την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος, στις 5 Ιουνίου 2017.