Τα παιδιά ζωγράφισαν την πόλη χωρίς αυτοκίνητο

Ο Δήμος Χαλκιδέων, σε συνεργασία με το Οργανισμό Άθλησης Πολιτισμού & περιβάλλοντος Χαλκίδας, συμμετέχουν δυναμικά φέτος στην «Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας 2017» η οποία θα διαρκέσει από τις 16 μέχρι και τις 22 Σεπτεμβρίου, με μια σειρά δράσεων που σκοπό έχουν την ευαισθητοποίηση και την ενημέρωση των πολιτών στη χρήση εναλλακτικών τρόπων μετακίνησης στην πόλη, την προαγωγή βιώσιμων προτύπων κινητικότητας που δεν επιβαρύνουν το περιβάλλον.
Η πρώτη ημέρα των δράσεων, ξεκίνησε σήμερα Τρίτη 19/9/17, στην πέργκολα της πλατείας Αγ. Νικολάου, με τη συμμετοχή 50 και πλέον μαθητών του 1ου Δημοτικού Σχολείου Χαλκίδας, όπου παρουσία των δασκάλων τους και της δασκάλας εικαστικών του σχολείου, ζωγράφισαν και αποτύπωσαν με τη δική τους φαντασία και χρώματα, πως φαντάζονται την πόλη χωρίς αυτοκίνητο και τους εναλλακτικούς τρόπους μεταφοράς.

Για αύριο ημέρα Τετάρτη, το πρόγραμμα των δράσεων έχει ως εξής:

ΤΕΤΑΡΤΗ 20/9/17
• Ώρα: 10:00 – Χαίρομαι το δρόμο παίζω ελεύθερα (πεζόδρομος Αβάντων, πίσω από Αγ. Νικόλαο)
• Ώρα: 18:30 Ποδηλατοβόλτα (εκκίνηση από πλατεία Μάλλιου)