Τρεις γαλάζιες σημαίες στον Δήμο Χαλκιδέων

17 Μαΐ

Από την Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Φύσης, Εθνικό Χειριστή του Διεθνούς Προγράμματος “Γαλάζια Σημαία” στη χώρα μας, ανακοινώθηκαν οι φετινές βραβεύσεις ακτών και μαρινών.
Στις ακτές που βραβεύονται με Γαλάζια Σημαία το 2017 περιλαμβάνονται τρεις του Δήμου Χαλκιδέων: οι Αλυκές της Δροσιάς, η παραλία στο Λευκαντί και τα “Αστέρια”στη Χαλκίδα.
Απαραίτητη προϋπόθεση για τη βράβευση μιας ακτής με την “Γαλάζια Σημαία” είναι η ποιότητα υδάτων σε αυτή να είναι “εξαιρετική”. Πρέπει επιπλέον να τηρούνται και τα υπόλοιπα 33 κριτήρια, τα οποία αναφέρονται σε καθαριότητα, οργάνωση, πληροφόρηση, ασφάλεια λουομένων και επισκεπτών, προστασία του φυσικού πλούτου της ακτής και του παράκτιου χώρου και περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση.