Βιωματικό σεμινάριο για εκπαιδευτικούς με θέμα: «Παιδί και οδική ασφάλεια» στο ΠΚΑ

23 Μαρ

Βιωματικό σεμινάριο για εκπαιδευτικούς με θέμα: «Παιδί και οδική ασφάλεια» πραγματοποιήθηκε χθες στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής, στο πλαίσιο της Πανελλαδικής εβδομάδας Οδικής Ασφάλειας (18-24/3), όπου εκτός των διοργανωτών παραβρέθηκαν ο Κώστας Βαρδακώστας, ως εκπρόσωπος της Περιφερειακής Ενότητας Εύβοιας, που και λόγω επαγγέλματος συνδέεται άμεσα με την οδική ασφάλεια και εκπρόσωπος της Τροχαίας.
Το σεμινάριο που παρακολούθησαν εκπαιδευτικοί δημοτικών σχολείων της Χαλκίδας, και μαθητές της 6ης τάξης του 7ου δημοτικού σχολείου Χαλκίδας, διοργανώθηκε απο τον ΔΟΑΠΠΕΧ που χειρίζεται τη λειτουργία του ΠΚΑ, τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εύβοιας, με πρωτοβουλία της Υπεύθυνης Σχολικών Δραστηριοτήτων, σε συνεργασία με το Δήμο Χαλκιδέων και την Τροχαία Χαλκίδας.
Σκοπός αυτής της δράσης ήταν η σωστή ενημέρωση κι ευαισθητοποίηση των εκπαιδευτικών σε θέματα κυκλοφοριακής αγωγής, ώστε οι μαθητές να κυκλοφορούν με ασφάλεια στην πόλη ή στο χωριό ως πεζοί, ως οδηγοί ποδηλάτου κι ως επιβάτες.
Τονίστηκε απο όλους το σπουδαίο έργο που γίνεται στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής, το οποίο αποτελεί μια ολοκληρωμένη πρότυπη εκπαιδευτική μονάδα, όπου τα παιδιά συμμετέχουν σε εκπαιδευτικές δραστηριότητες μέσα από τις οποίες αντιλαμβάνονται τη σημαντικότητα της κυκλοφοριακής αγωγής.
Τα παιδιά έχουν τη δυνατότητα να εκπαιδευτούν στους κανόνες οδικής συμπεριφοράς και ασφάλειας, βιωματικά – με πρακτική άσκηση, κι όχι μόνο θεωρητικά.
Οι γνώσεις που αποκτά το παιδί, ως πεζός, ποδηλάτης και μελλοντικός οδηγός αποτελούν επένδυση για ένα ασφαλές μέλλον, χωρίς ατυχήματα και με παιδεία στην οδήγηση.