Ξεκινούν οι εκδηλώσεις για την Εβδομάδα Κινητικότητας

Αρχίζουν την Τρίτη 19 Σεπτεμβρίου οι εκδηλώσεις στη Χαλκίδα, στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Κινητικότητας – Πόλεις Χωρίς Αυτοκίνητο, που διοργανώνουν ο Δήμος Χαλκιδέων και ο Δημοτικός Οργανισμός άθλησης, Πολιτισμού και Περιβάλλοντος Χαλκίδας, με τη στήριξη του Πράσινου Ταμείου.
Στόχος είναι η ευαισθητοποίηση και η ενημέρωση των πολιτών στη χρήση εναλλακτικών τρόπων μετακίνησης στην πόλη, την προαγωγή των βιώσιμων προτύπων κινητικότητας και κατ’ επέκταση η διαμόρφωση περιβαλλοντικής στάσης και ενσωμάτωση αυτής στην καθημερινή πρακτική των πολιτών.
Το πρόγραμμα της Τρίτης 19/9/2017 (πλατεία Αγ. Νικολάου – πέργκολα) θα ξεκινήσει στις 10:00πμ και περιλαμβάνει ζωγραφική από παιδιά με θέμα “Πόλη χωρίς αυτοκίνητο” και διανομή έντυπου υλικού για τους οδηγούς.
Την Τετάρτη 20/9/2017 στις 10:00πμ θα πραγματοποιηθούν παιχνίδια στον πεζόδρομο της οδού Αβάντων, πίσω από τον Άγιο Νικόλαο και το απόγευμα στις 18:30μμ ποδηλατοβόλτα, με εκκίνηση από την πλατεία Μάλλιου.
Την Πέμπτη 21/9/2017 στις 10:00πμ θα υπάρχουν δράσεις στην πλατεία Μάλλιου, όπου θα λειτουργήσει Υπάιθριο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής και το απόγευμα στις 18:30 παράσταση Καραγκιόζη και παιδικό πάρτι.
Την Παρασκευή 22/9/2017 είναι το φινάλε των εκδηλώσεων, με παιχνίδια στους δρόμους και παιδική συναυλία στην οδό Αβάντων.
Παράλληλα με τις εκδηλώσεις, στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Κινητικότητας, ο Δήμος Χαλκιδέων παρεμβαίνει και με μόνιμες κατασκευές διευκόλυνσης της κυκλοφορίας των πεζών, όπως νέες ράμπες για τα άτομα με κινητικά προβλήματα σε κεντρικά σημεία της πόλης, καθώς και διαγραμμίσεις δρόμων για τη διέλευση πεζών.