Διαδικτυακή Συναυλία «Η Συμφωνία της Λευτεριάς» των Μουσικών Συνόλων του Δ.Ο.Α.Π.ΠΕ.Χ.

22 Μαρ

Στα πλαίσια του εορτασμού της Εθνικής Επετείου της 25ης Μαρτίου 1821, τα Μουσικά Σύνολα του Δ.Ο.Α.Π.ΠΕ. Χαλκίδας, , θα παρουσιάσουν Διαδικτυακή Συναυλία, με τίτλο: «Η Συμφωνία της Λευτεριάς»-Ελληνική σουίτα.

Μία μουσική περιγραφή, ντυμένη με δυνατούς στίχους των μεγάλων Ελλήνων ποιητών, Διον. Σολωμού, Γ. Ρίτσου, Οδ. Ελύτη, Ν. Γκάτσου, Μ Ελευθερίου και σε συνθέσεις των Ν. Μάντζαρου, Σ. Ξαρχάκου, Χ. Λεοντή κ.α.

Τραγουδούν: Γιώργος Δρακούλης, Νατάσα Γιαννακού, Γιάννης Κομνηνός .

Την Ορχήστρα διευθύνει ο Αρχιμουσικός, Πέτρος Ν. Πρόκος.

Η Συναυλία θα μεταδοθεί την Τετάρτη 24 Μαρτίου 2021 στις 20:30, απότο κανάλι της ιστοσελίδας του Δήμου Χαλκιδέων www.dimoschalkideon.gr και του ΔΟΑΠΠΕΧ μέσω της επίσημης σελίδας στο Facebook: Gohalkida