20 Δεκ

Εκδήλωση με τίτλο «Αναζητώντας τις ρίζες μας μέσα από την πορεία του χρόνου και η μεσαιωνική τάφρος στην Σχολή Πεζικού Χαλκίδας» συνδιοργανώνουν η Εταιρεία Ευβοϊκών Σπουδών, ο Δήμος Χαλκιδέων και η Περιφερειακή Ενότητα Ευβοίας, στα πλαίσια του εορτασμού για τα 35 χρόνια του Λαογραφικού Μουσείου Χαλκίδας, η οποία θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα εκδηλώσεων της Σχολής Πεζικού στη Χαλκίδα, την Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου 2017 και θα ξεκινήσει στις 7 το απόγευμα.

Η φιλόλογος Αγγελική Κομποχόλη θα παρουσιάσει το θέμα: Αναζητώντας τις ρίζες μας μέσα από την πορεία του χρόνου. Μία λαογραφική ματιά.

Ο δικηγόρος Χρήστος Δήμου θα αναφερθεί στο τμήμα της μεσαιωνικής τάφρου που σώζεται μέσα στην Σχολή Πεζικού Χαλκίδας.