ΕΚΤΑΚΤΗ ΑΝΑΒΟΛΗ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΤΟΥ ΔΟΑΠΠΕΧ

Λόγω των θλιβερών συμβάντων αυτών των ημερών και του Εθνικού πένθους για την απώλεια  συνανθρώπων μας. στις καταστροφικές πυρκαγιές, ο Οργανισμός πολιτισμού αναβάλει κάθε πολιτιστική δραστηριότητα και συμμετοχή του σε εκδηλώσεις που επρόκειτο να πραγματοποιηθούν στο προσεχές διάστημα.

Συνεπώς, αναβάλλονται κατά σειρά οι παρακάτω εκδηλώσεις:

• Για σήμερα Τρίτη 24/7 το αφιέρωμα προβολών στον Ορ. Μακρή (θερινός Κιν/φος ΡΕΞ)
  • Την Κυριακή 29 Ιουλίου 2018, τα εγκαίνια του Μουσείου-Αρχείου Γιάννη Σκαρίμπα στην οδό Λυκόφρωνος 4.
  • Το Σάββατο 28 Ιουλίου στο γήπεδο του Βούρκου (Προποντίδος-ΚΕΠ) η αναβίωση του πανηγυριού της πόλης, με αφορμή τον εορτασμό της Αγίας Παρασκευής..

Η ανακοίνωση του Συλλόγου αναφέρει τα εξής:

«Ο Καλός Σαμαρείτης» ακυρώνει το γλέντι της 28ης Ιουλίου, λόγω Εθνικού πένθους. Δείχνει την κοινωνική του ευαισθησία και θα διαθέτει ζεστό χοιρινό με 10€ το κιλό, στην πλατεία του Αγ. Νικολάου την Παρασκευή 27 Ιουλίου και από ώρα 11:00 το πρωί».

ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΘΑ ΔΙΑΤΕΘΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΠΥΡΟΠΛΗΚΤΟΥΣ ΤΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ.

• Η συμμετοχή των Μουσικών Συνόλων του ΔΟΑΠΠΕΧ, και του Καλλιτεχνικού Εργαστηρίου Βασιλικού, στις εκδηλώσεις της Λευκής Νύχτας (Παρασκευή 27/7), που ήταν ενταγμένη στην έκθεση Ευβοϊκών Προϊόντων, που διοργανώνει το Επιμελητήριο Εύβοιας και ο Εμπορικός και Βιομηχανικός Σύλλογος Χαλκίδας με την υποστήριξη της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας και του Οργανισμού Πολιτισμού Δήμου Χαλκιδέων.

ΕΥΡΙΠΕΙΑ 2018. «Ω Χαλκίδα Πόλη !» – ΣΚΑΡΙΜΠΕΙΑ 2018

Στα πλαίσια των εκδηλώσεων «Σκαρίμπεια 2018», που διοργανώνουν ο Οργανισμός Πολιτισμού του Δήμου Χαλκιδέων (ΔΟΑΠΠΕΧ) και ο Πολιτιστικός Σύλλογος  «Φίλοι Γιάννη Σκαρίμπα», λόγου του χαρακτήρα τους, θα γίνουν κανονικά μόνο οι παρακάτω:

Ι. Σάββατο 28 Ιουλίου και έως την Τετάρτη 1 Αυγούστου 2018, έκθεση καραγκιοζοφιγούρων, προσωπογραφιών και φωτογραφιών του Γ. Σκαρίμπα στην ισόγεια  Αίθουσα «Αριστοτέλης» (Δημαρχείο-Μέγαρο Κότσικα) και παράλληλη προβολή ταινίας μικρού μήκους του Εσπερινού Λυκείου Χαλκίδας, με ποίηση του Χαλκιδέου συγγραφέα και ανάλογο φωτογραφικό υλικό.

Ώρες λειτουργίας: 7:00 έως 11:00 μ. μ.

ΙΙ. Τετάρτη 1 Αυγούστου 2018 και ώρα 9:00 μ.μ.  στο Θέατρο Κωτσόπουλου (Μέσα Παναγίτσας Χαλκίδας): Η γυναίκα στο έργο του Σκαρίμπα (Μουσικοθεατρική και φιλολογική εκδήλωση του Συλλόγου των Φίλων του Γιάννη Σκαρίμπα).