Έκθεση έργων του Αλέξανδρου Χαιρετάκη στη Χαλκίδα

1 Νοέ

Έκθεση ζωγραφικής με έργα του Αλέξανδρου Χαιρετάκη, θα πραγματοποιηθεί στη Χαλκίδα, απο 8 έως 26 Νοεμβρίου, με την υποστήριξη του Οργανισμού Πολιτισμού του Δήμου Χαλκιδέων.

Η έκθεση με τίτλο «Memories and Dreams», θα φιλοξενηθεί στη Δημοτική Πινακοθήκη «Δημήτρης Μυταράς», στην πλατεία της Αγίας Παρασκευής (πρώην κτίριο ΑΣΑΧ) και τα εγκαίνιά της θα πραγματοποιηθούν την Τετάρτη 8 Νοεμβρίου 2017, στις 20.00.

Ο Αλέξανδρος Χαιρετάκης γεννήθηκε στην Αθήνα. Σπούδασε στην Αθήνα, το Παρίσι και το Βερολίνο. Έργα του φιλοξενούνται σε δημόσιες, τραπεζικές και ιδιωτικές συλλογές της Ελλάδας και του εξωτερικού. Εχει φιλοτεχνήσει ποιητικές συλλογές και λογοτεχνικές εκδόσεις. Ξεκίνησε να εκθέτει το 1985. Μέχρι σήμερα έχει συμμετάσχει σε ατομικές και ομαδικές εκθέσεις στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Το έργο του έχει αναγνωριστεί διεθνώς.