Έκθεση Βυζαντινής Αγιογραφίας στο Δημαρχείο Χαλκίδας

Υπό την αιγίδα του Δήμου Χαλκιδέων και του Δημοτικού Οργανισμού Άθλησης, Πολιτισμού και Περιβάλλοντος Χαλκίδας,εγκαινιάζεται την Πέμπτη 22 Ιουνίου, στις 8 μμ, στην ισόγεια αίθουσα “Αριστοτέλης” του Δημαρχείου Χαλκίδας, η έκθεση Βυζαντινής Αγιογραφίας ενός καταξιωμένου καλλιτέχνη,του Ευβοέα Γεωργίου Κ. Μπέσια.
Η έκθεση θα παραμείνει ανοικτή μέχρι το βράδυ της Κυριακής 25 Ιουνίου και θα είναι ανοικτή από 10πμ μέχρι 2μμ και από 6μμ μέχρι 10μμ.
Ο Γιώργος Μπέσιας γεννήθηκε στην Βόρεια Εύβοια το 1961 και παρακολούθησε τα πρώτα μαθήματα Αγιογραφίας δίπλα στην αγιογράφο – συντηρήτρια έργων τέχνης Μαρία Κούνδουρου. Το 1981 δημιουργεί στα Χανιά εργαστήριο φορητών εικόνων και έρχεται σε επαφή με την τοιχογραφία εκκλησιών. Εγγράφεται (1986) στη σχολή διακόσμησης ΑΤΕΣ (Αθηναϊκό Τεχνολογικό Εργαστήριο Σπουδών) και παρακολουθεί μαθήματα ελεύθερου σχεδίου και ζωγραφικής στο εργαστήριο του Τάσου Ρήγα. Επίσης, παρακολουθεί μαθήματα βυζαντινής μουσικής του Σίμωνα Καρρά.
Από το 1994 μέχρι και σήμερα εργάζεται αποκλειστικά στην εικονογράφηση ιερών ναών. Αγιογραφεί στους ιερούς ναούς Αγίου Νικολάου Περάματος, Αγίας Μαρίνας Χαϊδαρίου, Προφήτη Ηλία Αγίας Βαρβάρας Αιγάλεω, στο ναΐσκο του Γεωργίου Αιγάλεω και στους περιφερειακούς ναούς Κατούνας και Νεαπόλεως Αγρινίου. Επίσης, αποπεράτωσε την αγιογράφηση του ιερού ναού Αγίου Γεωργίου του Αρεταίειου Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Αθηνών.
Από το 2007 παρακολουθεί σπουδές στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο, στο Τμήμα Ανθρωπιστικών Σπουδών ( Ελληνικός Πολιτισμός).
Τα τελευταία δύο χρόνια έχει εκθέσει έργα βυζαντινής αγιογραφίας στη Βόρεια Καρολίνα των Ηνωμένων Πολιτειών και έχει παραδώσει μαθήματα στην Ακαδημία του Ντάραμ στην ίδια πολιτεία. .
Διατηρεί εργαστήριο αγιογραφίας στο κέντρο της Αθήνας.