Μια μουσική βραδιά, συγκίνησης και υπερηφάνιας

24 Οκτ

Μόνο συγχαρητήρια αξίζουν στους συντελεστές της χθεσινής συναυλίας, που διοργάνωσε ο Οργανισμός Πολιτισμού του Δήμου Χαλκιδέων και ήταν αφιερωμένη στην Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου.
Στο κατάμεστο από κόσμο θέατρο Παπαδημητρίου, τα Μουσικά Σύνολα του ΔΟΑΠΠΕΧ, με μαέστρο τον Πέτρο Πρόκο, έδωσαν μια μοναδική μουσική παράσταση.
Στο «Εμβατήριο Νίκης», ελληνική σουίτα, συμμετείχαν επίσης, η Χορωδία Χρωμάτων, διδασκαλίας, Δέσποινας Γερογιάννη, ο Βασίλης Βαλέρης, που απήγγειλε κείμενα, ο τενόρος Γ.Δρακούλης – σολίστ, και τραγούδησαν, η Μαρία Στέλλα Παππά, η Νατάσα Γιαννακού και η Νατάσα Γεραμάνη.
Το Γράμμα από το μέτωπο, η Συννεφιασμένη Κυριακή, το Προσκύνημα και η Όμορφη και Παράξενη Πατρίδα ήταν μερικά μόνο από τα τραγούδια που συγκίνησαν τον κόσμο, ερμηνευμένα μοναδικά από τους τραγουδιστές της εκδήλωσης.
Τη βραδιά άνοιξε η Πρόεδρος του ΔΟΑΠΠΕΧ, Λίλιαν Ζλακώνη, που μίλησε για την αξία εορτασμού της Εθνικής μας Επετείου, με σεβασμό στα ήθη και έθιμα του ελληνικού λαού.