Μουσική βραδιά με τη Φιλαρμονική Ορχήστρα Δήμου Περιστερίου, στον εορτασμό της Αγίας Παρασκευής

Στα πλαίσια του εορτασμού της πολιούχου μας Αγ. Παρασκευής και προς τιμή της, την Τετάρτη 26 Ιουλίου και ώρα 21.00, στην πλατεία Μάλλιου (Κόκκινο Σπίτι) θα απολαύσουμε συναυλία από τη Φιλαρμονική Ορχήστρα του Δήμου Περιστερίου.
Διευθύνει: ο Δηµήτριος Γκογκόσης
Είσοδος ελεύθερη.

ΦΙΛΑΡΜΟΝΙΚΗ ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΔΗΜΟΥ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
Η Φιλαρµονική του Δήµου Περιστερίου αποτελεί µέρος της κοινωνικής και πολιτιστικής ζωής της πόλης µας εδώ και µισό αιώνα. Ιδρύθηκε το 1968 από την τότε Δηµοτική Αρχή µε αρχιµουσικό τον αείµνηστο Αλέξανδρο Μποτετζάγια. Από τότε µέχρι το 1987 διετέλεσαν, ενδεικτικά, οι αρχιµουσικοί : Νικόλαος Τσιλίφης, Μιχάλης Χατζηπανώριος, Νικόλαος Μπρετάνος, Ιωάννης Θανόπουλος, Δηµήτριος Ράπτης, Αρµάνδος Φωτεινός.
Το 1987 σταµατάει η λειτουργία της Φιλαρµονικής και το 1994 επανιδρύεται µε αρχιµουσικό τον Λάζαρος Τσακίρης που διετέλεσαι αρχιµουσικός µέχρι το Σεπτέµβρη του 2010..
Όλα αυτά τα χρόνια στους κόλπους της Φιλαρµονικής πρωτοήρθαν σε ουσιαστική επαφή µε τη µουσική πολλά παιδιά που αργότερα στελέχωσαν ποικίλα µουσικά σύνολα. Η Φιλαρµονική του Δήµου Περιστερίου όλα αυτά τα χρόνια µε την παρουσία της λαµπραίνει τις εκδηλώσεις του δήµου, από τις εθνικές παρελάσεις έως τις λιτανεύσεις στους ιερούς ναούς των ενοριών. Με τις συναυλίες , τις συναντήσεις Φιλαρµονικών εντός και εκτός Δήµου Περιστερίου φέρνει σε επαφή τους δηµότες µε την ποιοτική µουσική.
Από το Νοέµβριο του 2010 έως σήµερα τη Φιλαρµονική διευθύνει ο Δηµήτριος Γκογκόσης.