Ο Συλλέκτης του Τζων Φώουλς

5 Οκτ

Στην πολύ αγαπημένη, ιδιαίτερη πατρίδα του, την Χαλκίδα, επιστρέφει καλλιτεχνικά ο Αργύρης Αγγέλου το φετινό φθινόπωρο, με αφορμή την παράσταση «Ο συλλέκτης». Είκοσι δύο ολόκληρα χρόνια μετά, ο Αργύρης θ’ ανέβει ξανά στη φιλόξενη σκηνή του Θεάτρου Παπαδημητρίου, της σκηνής που τον ενέπνευσε εξ αρχής  ν’ ασχοληθεί με το Θέατρο. Μαζί του, η Ιωάννα Πηλιχού, με κοινές αναφορές και καταβολές, αφού γεννήθηκε και μεγάλωσε στο Αλιβέρι. Η καλή ηθοποιός, γνωστή από μεγάλες τηλεοπτικές και θεατρικές επιτυχίες, δέχτηκε με χαρά τη συνεργασία αυτή.

Η παράσταση «Ο συλλέκτης» πραγματοποιείται με την ευγενική υποστήριξη του Οργανισμού Πολιτισμού του Δήμου Χαλκιδέων, που αγκαλιάζει το έργο και τους συντελεστές του για περιορισμένες παραστάσεις ξεκινώντας στις 26 Οκτωβρίου.

Ταυτότητα παράστασης: «Ο συλλέκτης»

Το καθηλωτικό μυθιστόρημα του Τζων Φώουλς μεταφέρεται στο θέατρο στη διασκευή του Μαρκ Χήλυ σε μια παράσταση μ’ έντονο το στοιχείο του ψυχολογικού θρίλερ.

μετάφραση-σκηνοθεσία: Αλέξανδρος Κοέν

σκηνικά-κοστούμια: Γιάννης Αρβανίτης

φωτισμοί: Αλέξανδρος Αλεξάνδρου

βοηθός σκηνοθέτη: Δανάη Σταματοπούλου

βοηθός σκηνογράφου: Αναστασία Δημουλάκη

ερμηνεύουν: Αργύρης Αγγέλου & Ιωάννα Πηλιχού

υπεύθυνη επικοινωνίας & προβολής: Αγλαΐα Παγώνα

επικοινωνιακό υλικό & artwork : Κάρολος Πορφύρης

styling: Σοφία Δριστέλα

μακιγιάζ & μαλλιά: Θάνος Βογιατζής

μια παράσταση του Θεάτρου Χαλκίδας με τη συμμετοχή του Οργανισμού του Δήμου Χαλκιδέων

Παραστάσεις στο Θέατρο Παπαδημητρίου

από 26 Οκτωβρίου και για περιορισμένο αριθμό παραστάσεων

Παρασκευή & Σάββατο στις 21.00
Κυριακή στις 18.30 & στις 21.00
Δευτέρα στις 20.00

προπώληση εισιτηρίων:
στο viva.gr
στο ισόγειο του Δημαρχείου Χαλκίδας
στο παραδοσιακό καφενείο Ρεξ

τηλέφωνο για πληροφορίες και κρατήσεις: 6945056253

O συλλέκτης (1963), το πρώτο μυθιστόρημα του Τζων Φώουλς, τον καθιέρωσε δικαίως στην παγκόσμια λογοτεχνία ως έναν από τους σημαντικότερους πεζογράφους. Η ένταση και το σασπένς που δημιουργεί παραπέμπουν ξεκάθαρα σ’ ένα κορυφαίο θρίλερ, όπου ο θεατής οδηγείται σε μια ύπουλη ταύτιση με τον Κακό και τον Καλό ταυτόχρονα.

Το έργο παρακολουθεί τον Κλεγκ, έναν ανήσυχο και φιλόδοξο νεαρό ταπεινής καταγωγής, που έχασε τους γονείς του μικρός, μεγάλωσε με μια θεία του και την ανάπηρη κόρη της και δεν κατάφερε ποτέ να ενταχθεί κοινωνικά. Μοναδική του διέξοδος η συλλογή πεταλούδων. Όταν θα κερδίσει ένα λαχείο, θ’ απαγάγει και θα φυλακίσει για έναν μήνα τη Μιράντα, μια νεαρή φοιτήτρια Καλών Τεχνών, με την οποία τον χωρίζουν έντονες κοινωνικές διαφορές.

Τα αισθήματα του θεατή εναλλάσσονται, ενώ κανονικά θα έπρεπε να είναι σταθερά· εκείνη είναι το θύμα κι εκείνος ο θύτης. Αυτή είναι η βασική δύναμη της αφήγησης του Φώουλς. Ο Κλεγκ είναι ένας άνθρωπος εμμονικός – σχεδόν αμόρφωτος, άσχετος από τέχνη, πολιτική, φιλοσοφία· ένας άνδρας που αρνείται να «διδαχτεί» οτιδήποτε από εκείνη. Η Μιράντα είναι μια λαμπερή πεταλούδα, ταλαντούχα ζωγράφος, συναναστρέφεται καλλιτέχνες – λίγο υπεροπτική, σίγουρα έξυπνη. Στην κανονική ζωή δε θα καταδεχόταν ούτε να τον κοιτάξει. Ωστόσο για ανθρώπους σαν κι αυτόν δεν υπάρχει γιατρειά: ο Κλεγκ θα παραμείνει συλλέκτης για πάντα.

Με αφορμή αυτή την αναγκαστική συνύπαρξη, παρακολουθούμε τη διαμάχη ανάμεσα στις διαφορετικές επιθυμίες και επιδιώξεις των δύο αυτών ανθρώπων, με έμφαση σ’ έννοιες όπως η εμμονή και η εξάρτηση. Ο Φώουλς, πραγματεύεται το θέμα της άσκησης εξουσίας, και στήνει μια μάχη, όπου εκείνος τη δυναστεύει καταργώντας τη σωματική της ελευθερία, ενώ εκείνητου επιβάλλεται με τη νοημοσύνη της.

Ο συλλέκτης του Φώουλς είναι ένα λεπτά επεξεργασμένο ψυχογράφημα δύο χαρακτήρων, ένα έντονο θρίλερ με διαρκή υπόγεια ένταση.