Παρέλαση καρναβαλιστών και αρμάτων και Λευκή Νύχτα στη Χαλκίδα

14 Φεβ

Το Σάββατο 17/2 και ώρα 16:00, ξεκινά η μεγάλη παρέλαση καρναβαλιστών με αφετηρία το Κόκκινο Σπίτι και μέσω των οδών Τζιαρντίνι, Φαρμακίδου και Αγ. Γοβιού, καταλήγει στην παραλία της Χαλκίδας.
Η διασκέδαση όμως δεν σταματά εδώ, τη σκυτάλη παίρνει η «Λευκή Νύχτα», (ώρα 20:00) όπου στους εμπορικούς δρόμους της πόλης θα πραγματοποιηθούν συναυλίες και υπαίθρια πάρτι, ενώ τα καταστήματα θα παραμείνουν ανοιχτά με μοναδικές προσφορές μέχρι αργά το βράδυ, με πολλά κεράσματα, παρέλαση τυμπανιστών και πολλές άλλες εκπλήξεις.
Οι μουσικές σκηνές ποικίλουν και είναι διάσπαρτες σε όλο το εμπορικό μέτωπο. Συγκεκριμένα: Ορχήστρα Λαϊκής μουσικής στην Κριεζώτου & Αβάντων, DJ Party στον Αγ.Νικόλαο (Αβάντων), Μπάντες με Disco, funky, latin κλπ στην Αβάντων & Τσιριγώτη, Κρητική ορχήστρα, χοροί και κεράσματα με το Συλ. Κρητών «Ο Ψηλορείτης», στο τέλος του πεζόδρομου της Αβάντων ….και πολλές άλλες μικρές μουσικές σκηνές διάσπαρτες στα στενάκια της πόλης.