ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 46ου ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΣΤΑ ΛΑΓΚΑΔΙΑ ΓΟΡΤΥΝΙΑΣ

Ο Δήμος Γορτυνίας και η Δημοτική Κοινωφελής Επιχείρηση Γορτυνίας(ΔΗΚΕΓ), στο πλαίσιο των ενεργειών που κάνουν για την ανάδειξη του λαϊκού μας πολιτισμού, θα οργανώσουν κι εφέτος, τον 46ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Δημοτικού Τραγουδιού και Μουσικής την Κυριακή 28 Ιουλίου 2019, ώρα 8:30 μ.μ. στην Αγία Παρασκευή Λαγκαδίων Γορτυνίας.

Ο Διαγωνισμός Δημοτικού Τραγουδιού και Μουσικής ιδρύθηκε το 1973 από τον λαγκαδινό λογοτέχνη Χρήστο Νικήτα, τον επονομαζόμενο Στρατολάτη, στην Αγία Παρασκευή Λαγκαδίων με την ευκαιρία της εορτής της Αγίας Παρασκευής και της μεγάλης εμποροπανήγυρης που αποτελούσε σημαντικό γεγονός για εκείνη την εποχή. Δημιούργησε ένα βήμα έκφρασης της λαϊκής μουσικής παράδοσης, ένα βήμα στους ερασιτέχνες μουσικούς και τραγουδιστές να δείξουν το ταλέντο τους και μια εστία αναμμένη που κρατά το τραγούδι της παράδοσης μας ζωντανό. Πρόκειται για μία διοργάνωση η οποία επί σαράντα έξι συναπτά έτη προσελκύει το ενδιαφέρον των ασχολουμένων με το δημοτικό τραγούδι και ανήκει πλέον στην πολιτιστική κληρονομιά του τόπου μας.

Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Δημοτικού Τραγουδιού και Μουσικής στα Λαγκάδια Γορτυνίας αποτέλεσε μια από τις εκδηλώσεις του Ευρωπαϊκού Έτους Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2018 κατόπιν έγκρισης της αρμόδιας επιτροπής του Υπουργείου Πολιτισμού όπου είχε υποβληθεί αίτηση του Δήμου Γορτυνίας.

Έντυπα αιτήσεων, προκηρύξεις και όλο το πληροφοριακό υλικό μπορείτε να το βρείτε σε όλες τις δημοτικές ενότητες του Δήμου Γορτυνίας καθώς και στο internet, στις ιστοσελίδες www.gortynia.gov.grwww.facebook.com/DiscoverGortynia, καθώς και σε άλλες ιστοσελίδες της Αρκαδίας.
Για περισσότερες πληροφορίες και διευκρινήσεις μπορείτε ν’ απευθύνεστε στο τηλέφωνο 2797022700 ή στην ηλεκτρονική διεύθυνση koinof@gortynia.gov.gr

Kατεβάστε την Προκήρυξη του Διαγωνισμού

Kατεβάστε την Αίτηση Συμμετοχής στον Διαγωνισμό