Συναυλία «Η Συμφωνία της Λευτεριάς» – Ελληνική Σουίτα απο τα Μουσικά Σύνολα του ΔΟΑΠΠΕΧ

Συναυλία Η Συμφωνία της Λευτεριάς - Ελληνική Σουίτα απο τα Μουσικά Σύνολα του ΔΟΑΠΠΕΧ
12 Μαρ

Τα Μουσικά Σύνολα του Δ.Ο.Α.Π.ΠΕ. Χαλκίδας παρουσιάζουν την συναυλία “Η ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΤΗΣ ΛΕΥΤΕΡΙΑΣ’’- Ελληνική σουίτα, την Τετάρτη 21 Μαρτίου στις 20.30 στο θέατρο Παπαδημητρίου.
Μια μουσική περιγραφή ντυμένη με δυνατούς στίχους Μεγάλων Ελλήνων ποιητών.
Θα ακουστούν έργα σε ποίηση των Γ. Ρίτσου, Οδ. Ελύτη, Διον. Σολωμού, Ν. Γκάτσου, Μ. Ελευθερίου και μουσική των Μ. Θεοδωράκη, Γ. Μαρκόπουλου, Μ. Χατζιδάκι, Σ. Ξαρχάκου, Χ. Λεοντή κ.ά.
Σολίστ: ο τενόρος ΓΙΩΡΟΣ ΔΡΑΚΟΥΛΗΣ
Απαγγελία κειμένων: ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΑΛΕΡΗΣ
Μουσική Διεύθυνση: ΠΕΤΡΟΣ Ν. ΠΡΟΚΟΣ
Τραγουδούν: Σοφία Αμπελιώτη, Μαρία Στέλλα Παππά, Νατάσα Γιαννακού, Δημήτρης Τρακανιάρης και ο Σωκράτης Αντωνόπουλος. Συμμετέχει η ‘’Χορωδία Χρωμάτων’’ Διδασκαλία: Δ. Γερογιάννη.