Κινέζικη αντιπροσωπεία στο Δημαρχείο Χαλκίδας

Επίσκεψη στο Δημαρχείο Χαλκίδας στο Μέγαρο Κότσικα, πραγματοποίησε την Πέμπτη 20 Ιουλίου κινέζικη αντιπροσωπεία από την Περιφέρεια Τσάογιανγκ του Δήμου του Πεκίνου.
Βρέθηκε στη Χαλκίδα, συνοδεύοντας χορευτική ομάδα από την ίδια Περιφέρεια, η οποία λαμβάνει μέρος στο Διεθνές Φισταβάλ Παραδοσιακών Χορών, που διοργανώνει ο Δήμος Χαλκιδέων και ο Δημοτικός Οργανισμός Άθλησης , Πολιτισμού και Περιβάλλοντος Χαλκίδας (ΔΟΑΠΠΕΧ) το διήμερο 20 και 21 Ιουλίου, στην πλατεία Μάλλιου στο Κόκκινο Σπίτι.
Την κινέζικη αποστολή, στην οποία επικεφαλής είναι ο αρμόδιος για πολιτιστικά θέματα Ρισχαν Τζιν, υποδέχθηκαν στο Δημαρχείο, ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης και η Πρόεδρος του ΔΟΑΠΠΕΧ Λίλιαν Ζλακώνη.
Ο Δήμαρχος τους ενημέρωσε για την ιστορία της Χαλκίδας και του Δήμου γενικότερα για τα αξιοθέατα και μνημεία και τους επεσήμανε ότι ο Δήμος Χαλκιδέων έχει ήδη ξεκινήσει σχέσεις συνεργασίας με μια άλλη κινεζική πόλη, την Wuhan.
Επίσης, η Λίλιαν Ζλακώνη αναφέρθηκε στα πολιτιστικά δρώμενα του τόπου, επισημαίνοντας ότι θα μπορούσε να υπάρξει συνεργασία σε μεγάλες εκδηλώσεις, όπως είναι το Θαλασσινό Καρναβάλι.
Στη διάρκεια της επίσκεψης, έγινε και ανταλλαγή αναμνηστικών.