Αφιέρωμα στον Μίκη Θεοδωράκη από το Δημοτικό Ωδείο Χαλκίδας

Στον μεγάλο Έλληνα μουσικοσυνθέτη Μίκη Θεοδωράκη ήταν αφιερωμένη η συναυλία που διοργάνωσε το Δημοτικό Ωδείο Χαλκίδας το Σάββατο 24 Ιουνίου, στο Θέατρο Παπαδημητρίου. Συμμετείχαν οι μαθητές της τάξης Μονωδίας και Μουσικής Προπαιδείας της Αθηνάς Τσολάκου, τους οποίους στο τέλος συνεχάρη ο παριστάμενος Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης.
Χαρακτηριστικά, ο Δήμαρχος τόνισε ότι με την παρουσία του στις εκδηλώσεις του Δημοτικού Ωδείου επιβραβεύει την πού καλή δουλειά που γίνεται στον ευαίσθητο αυτόν χώρο, από τον Διευθυντή και τους δασκάλους. Ανέφερε ακόμη ότι με την παρουσία του τιμά τον Μίκη Θεοδωράκη, έναν από τους σημαντικότερους σύγχρονους Έλληνες μουσικοσυνθέτες.
Στο τέλος, ο Δήμαρχος απένειμε διπλώματα σε παιδιά της Μουσικής Προπαιδείας. Εξάλλου, την Κυριακή 25 Ιουνίου στον ίδιο χώρο, πραγματοποιήθηκε νέα συναυλία του Δημοτικού Ωδείου “Ν. Σκαλκώτας”, στην οποία συμμετείχαν οι μαθητές από τις τάξεις των καθηγητών Όλγας Κετσεμενίδου, Καλλιόπης Στρατάκια, Δημήτρη Κικίδη και Δήμητρας Στεφάνου.