Ημερίδα Επαγγελματικού Προσανατολισμού

28 Απρ

Ο Δήμος Χαλκιδέων και το Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) της Δ/νσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Εύβοιας διοργανώνουν ημερίδα Επαγγελματικού Προσανατολισμού με θέμα “Γονείς και έφηβοι. Γόνιμος διάλογος για την επιλογή σπουδών και επαγγέλματος”, την Τετάρτη 3 Μαϊου, στις 19:00, στο ξενοδοχείο ΠΑΛΙΡΡΟΙΑ.
Εισηγητές θα είναι:
1. Η Κατερίνα Ράζου, υπεύθυνη του ΚΕΣΥΠ Χαλκίδας, με θέμα “Έλα στη θέση μου”
2. Η Κάτια Αλιακίζογλου, υπεύθυνη του ΚΕΣΥΠ Χαλκίδας, με θέμα “Διέξοδοι μετά το Λύκειο. Παρουσίαση του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος και
3. Ο Νίκος Δεμερτζής, σύμβουλος σταδιοδρομίας και συγγραφέας του βιβλίου “Επαγγελματικός Προσανατολισμός στην Πράξη”, με θέμα “Πώς να επιλέξω σωστά σπουδές και επάγγελμα – Πρόταση πλάνου σταδιοδρομίας”.
Θα προηγηθούν χαιρετισμοί από τους εκπροσώπους φορέων και η ημερίδα θα ολοκληρωθεί με ερωτήσεις από το ακροατήριο και συζήτηση. Η είσοδος είναι ελεύθερη.
Όπως τόνισε ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης, ο επαγγελματικός προσανατολισμός, αποτελεί ζήτημα ιδιαίτερης σημασίας, αφού μπορεί να επηρεάσει θετικά ή αρνητικά τη ζωή των νέων, ανάλογα με το αν η επιλογή που θα κάνουν είναι σωστή ή άστοχη. Για τον λόγο αυτό ο Δήμος Χαλκιδέων, σε συνεργασία με το ΚΕΣΥΠ Χαλκίδας διοργανώνουν αυτή την ημερίδα, στεκόμενοι αρωγοί στον αγώνα και την αγωνία των εφήβων για την επίτευξη των στόχων τους.