«Δρω – Καθαρίζω – Ομορφαίνω» γωνιές της πόλης!

27 Μαΐ

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος, Παρασκευή 5 Ιουνίου και στα πλαίσια των περιβαλλοντικών – οικολογικών δράσεων, που ευαισθητοποιούν τους ενήλικες και μαθαίνουν τα παιδιά, να διατηρούν και να ζουν σε μια πόλη ανθρώπινη και απαλλαγμένη από κάθε λογής σκουπίδια, ο ΔΟΑΠΠΕΧ και ο Πρώτος Παιδικός Δημοτικός Σταθμός της Χαλκίδας «Φανάρι», διοργανώνουν ένα δημιουργικό πρωινό «Δρω – Καθαρίζω – Ομορφαίνω» γωνιές της πόλης!
Το Σάββατο 30 Μαΐου 2015, και ώρα 11 το πρωί, τα παιδιά, οι δασκάλες και οι γονείς του Πρώτου Δημοτικού Παιδικού Σταθμού Χαλκίδας, με τη βοήθεια του ΔΟΑΠΠΕΧ θα περπατήσουν τον πεζόδρομο της Αβάντων, καθαρίζοντας τις γλάστρες και τον δρόμο και μεταδίδοντας το μήνυμα «Φροντίζουμε την πόλη μας, Σεβόμαστε το Περιβάλλον μας, Δημιουργούμε Ανθρώπινες Γειτονιές στη Χαλκίδα».
Μέσα από διαδραστικά παιχνίδια τα παιδιά θα μάθουν και θα ευαισθητοποιήσουν και τους μεγάλους για την προστασία του περιβάλλοντος.
Καλούμε τους γονείς με τα παιδιά τους να συμμετέχουν στη δράση. Σημείο συνάντησης, πλατεία Αγ. Νικολάου και ώρα 10:3ο το πρωί. Καθένας Φροντίζει τη γειτονία του, Όλοι Μαζί Φροντίζουμε την Πόλη μας!
Σας περιμένουμε.  Η ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΔΟΑΠΠΕΧ
 ΛΙΛΙΑΝ ΖΛΑΚΩΝΗ