Συνεχίζονται οι περιβαλλοντικές δράσεις με τη συμμετοχή σχολείων – Δεντροφυτεύσεις

Συνεχίζονται οι περιβαλλοντικές δράσεις με τη συμμετοχή σχολείων - Δεντροφυτεύσεις
24 Μαρ

Με στόχο την περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση των παιδιών στο πλαίσιο της «Παγκόσμιας Ημέρας Δασοπονίας», το Τμήμα Περιβάλλοντος του Δημοτικού Οργανισμού Άθλησης Πολιτισμού & Περιβάλλοντος Χαλκίδας (Δ.Ο.Α.Π.ΠΕ.Χ.), και η Διεύθυνση Γεωτεχνικών Υπηρεσιών του Δήμου Χαλκιδέων, σε συνεργασία με το Δασαρχείο Χαλκίδας, το Τμήμα Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ/νσης Α/βάθμιας Εκπ/σης Εύβοιας και τη Δ/νση Β/βάθμιας Εκπ/σης Εύβοιας, συνεχίζουν τη διοργάνωση δεντροφυτεύσεων για μαθητές Γυμνασίων-Λυκείων και Δημοτικών Σχολείων.

gymnasia2

Ήδη, πραγματοποιήθηκε την προηγούμενη εβδομάδα, δράση δεντροφύτευσης στην περιοχή της Ριτσώνας, με τη συμμετοχή του 5ου Γυμνασίου Χαλκίδας και του Γυμνασίου Λαμψάκου, περίπου 100 μαθητών.

gymnasia3

Εν τω μεταξύ, η προγραμματισμένη για Πέμπτη 26 Μαρτίου, δεντροφύτευση στην περιοχή Αγίου Γεωργίου Καλοχωρίου/ Παντειχίου, στην οποία θα συμμετέχουν μαθητές Δημοτικών Σχολείων, αναβάλλεται λόγω των καιρικών συνθηκών και της βροχόπτωσης που επικρατεί και θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη εβδομάδα, σε νέα ημερομηνία που θα ανακοινωθεί σε επόμενο δελτίο τύπου.

Οι φωτογραφίες είναι απο τη δεντροφύτευση στην περιοχή της Ριτσώνας, με τη συμμετοχή Γυμνασίων.

gymnasia4

gymnasia5