Το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής ετοιμάζεται να υποδεχτεί και φέτος, παιδιά και μαθητές του Δήμου Χαλκιδέων

Με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς και μετά τις απαραίτητες εργασίες βελτίωσης του χώρου, των υποδομών και συντήρησης του εξοπλισμού, από τη Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2016, ξεκινά τη λειτουργία του, το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής του ΔΟΑΠΠΕΧ.
Το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής λειτουργεί με έμπειρο εκπαιδευτή και άρτια εξοπλισμένο (σήματα, ηλεκτρικά αυτοκινητάκια, ποδήλατα), σε ένα πανέμορφο φυσικό περιβάλλον στο Δημοτικό Πάρκο Λαού.
Στόχος της λειτουργίας του ΠΚΑ είναι η ενημέρωση των παιδιών για τους κινδύνους χρήσης του οδικού δικτύου και της εκπαίδευσής τους στους κανόνες οδικής συμπεριφοράς ως πεζοί, ποδηλάτες, οδηγοί, συμβάλλοντας στην οδική παιδεία και την πρόληψη τροχαίων ατυχημάτων.
Το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής, δεν είναι παιδότοπος. Αποτελεί μια ολοκληρωμένη πρότυπη εκπαιδευτική μονάδα, όπου τα παιδιά συμμετέχουν σε εκπαιδευτικές δραστηριότητες μέσα από τις οποίες αντιλαμβάνονται τη σημαντικότητα της κυκλοφοριακής αγωγής.
Τα παιδιά έχουν τη δυνατότητα να εκπαιδευτούν στους κανόνες οδικής συμπεριφοράς και ασφάλειας, βιωματικά – με πρακτική άσκηση, κι όχι μόνο θεωρητικά.
Οι γνώσεις που αποκτά το παιδί, ως πεζός, ποδηλάτης και μελλοντικός οδηγός αποτελούν επένδυση για ένα ασφαλές μέλλον, χωρίς ατυχήματα και με παιδεία στην οδήγηση.
Ο ενθουσιασμός που υπήρξε πέρυσι από τους μαθητές των σχολείων και ομάδων που επισκέφτηκαν το ΠΚΑ, είμαστε σίγουροι πως φέτος θα φέρει πολλαπλάσιο αριθμό παιδιών και σχολείων στις εγκαταστάσεις του, για εκπαίδευση στην κυκλοφοριακή αγωγή, καθώς εκτός των μαθητών Δημοτικών Σχολείων, στο εφετινό πρόγραμμα, συμπεριλαμβάνει και ειδική εκπαίδευση, προσαρμοσμένη για τους μαθητές και των Νηπιαγωγείων.

Οι επισκέψεις των μαθητών στο Πάρκο θα είναι έως 25 άτομα ημερησίως και θα γίνονται κατόπιν κρατήσεως στο αρμόδιο τμήμα του ΔΟΑΠΠΕΧ.
Η ώρα έναρξης της εκπαίδευσης θα είναι στις 09:00 και η λήξη του προγράμματος περίπου στις 12:00. Η εκπαίδευση και τα μέσα που παρέχονται από το ΔΟΑΠΠΕΧ, είναι δωρεάν.

Για περισσότερες πληροφορίες:
Τηλ. 2221351128, Fax: 2221088930 ή με e-mail: doappex@gmail.com (κα Έλενα Γεωργατζή).