Διαχρονικά Ελληνικά Μουσικά Ακούσματα αφιερωμένα στην Πανσέληνο

11 Αυγ

Η Ιερά Μητρόπολη Χαλκίδος Ιστιαίας και Β. Σποράδων, ο Δημοτικός Οργανισμός Άθλησης Πολιτισμού και Περιβάλλοντος Χαλκίδας (Δ.Ο.Α.Π.ΠΕ.Χ), και ο Σύλλογός «τ΄ αλωνάκι» η ραδιοφωνική του ομάδα “εν τυμπάνω και χορώ”, συνδιοργανώνουν εκδήλωση στην περιοχή Σουβάλα την 19-8-2016 και περί ώραν 21.15 με αφορμή την Πανσέληνο του Αυγούστου.

«Εν τυμπάνω και χορώ» και σιγοτραγουδώντας «φεγγαράκι μου λαμπρό», θα απολαύσουμε δύο ώρες ελληνικής μουσικής και ελληνικού χορού, με εικόνες και διαχρονικά ακούσματα απ’ όλες τις περιοχές του Ελληνισμού.

Συμμετέχουν:

Μουσικά Σύνολα του Δ.Ο.Α.Π.Π.ΠΕ.Χ. Επιμέλεια, πιάνο: Πέτρος Ν. Πρόκος

Μουσικό σχήμα: Χοροσταλίτες που αποτελείται από τους:

Φάνη Φωτόπουλο στο κλαρίνο, στη φλογέρα, τρομπέτα, στο μπουζούκι και στο τραγούδι ,

Βασίλη Μεσσαριτάκη στα κρουστά, στην τσαμπούνα και στο τραγούδι,

Δήμητρα Καχριμανίδη στο λαούτο και το τραγούδι,

Μάνθο Μουστάκα στο τραγούδι, τον Τζουρά , την κιθάρα και το σαξόφωνο

Τάσο Γουσέτη στο βιολί και στο μαντολίνο.

Ομάδα Βυζαντινής Μουσικής, αποτελούμενη από μέλη του συλλόγου “τ΄ αλωνάκι”

Χορεύουν τα μέλη του συλλόγου «τ΄αλωνάκι»

Παρουσίαση: Ραδιοφωνική ομάδα της εκπομπής «εν τυμπάνω και χορώ» που φιλοξενείται στο ραδιόφωνο της Ιεράς Μητροπόλεως Χαλκίδας και εκπέμπει στους 97,7 fm

Διεύθυνση ραδιοφωνικής εκπομπής- κείμενα παρουσίασης: Σπυρόπουλος Γιώργος

Επιμέλεια προγράμματος: Σπυρόπουλος Γιώργος, Λιανοστάθης Δημήτρης

Καλλιτεχνική επιμέλεια: Λιανοστάθης Δημήτρης

Σας περιμένουμε για να χαρούμε, μαζί, υπό το σεληνόφως του Αυγούστου.

Είσοδος ελεύθερη