Εγκαινιάστηκε η έκθεση του Αλέξανδρου Χαιρετάκη

9 Νοέ

Εγκαινιάστηκε το βράδυ της Τετάρτης 9 Νοεμβρίου, η έκθεση ζωγραφικής του Αλέξανδρου Χαιρετάκη, που στεγάζεται στη Δημοτική Πινακοθήκη “Δημήτρη Μυταρά” στην πλατεία Αγίας Παρασκευής στη Χαλκίδα.
Η έκθεση οργανώνεται με πρωτοβουλία του Δήμου Χαλκιδέων και του Δημοτικού Οργανισμού Άθλησης, Πολιτισμού και Περιβάλλοντος Χαλκίδας (ΔΟΑΠΠΕΧ) και θα παραμείνει ανοιχτή μέχρι τις 26 Νοεμβρίου.
Ο Αλέξανδρος Χαιρετάκης ξεκίνησε τις εικαστικές του εμφανίσεις το 1985 και μέχρι σήμερα έχει παρουσιάσει έργα του σε 30 ατομικές εκθέσεις και πολυάριθμες ομαδικές εκθέσεις και διεθνείς συμμετοχές στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Τον Ιούνιο του 2005 συμμετείχε στο Φεστιβάλ του Πεκίνου, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Εξωτερικών και της Ελληνικής Ακαδημίας Μοντέρνας Τέχνης, ενώ έργα του φιλοξενούνται σε δημόσιες, τραπεζικές και ιδιωτικές συλλογές της Ελλάδας και του εξωτερικού.
Το παρών στα εγκαίνια της έκθεσης έδωσαν από πλευράς Δήμου Χαλκιδέων, ο Δήμαρχος Χρήστος Παγώνης, η Πρόεδρος του ΔΟΑΠΠΕΧ Λ. Ζλακώνη και ακόμη ο Υφυπουργός Υποδομών Ν. Μαυραγάνης, ο πρώην Υπουργός Κ. Μαρκόπουλος, ο Πρόεδρος του ΟΛΝΕ Α. Παπανδρέου, η ηθοποιός και φίλη του ζωγράφου Χριστίνα Αλεξανιάν κ.α.