Εκδήλωση μνήμης στη Ν. Αρτάκη

Μνήμες από την εγκατάσταση των προσφύγων Αρτακηνών στη Ν. Αρτάκη της Εύβοιας, αναβίωσαν έντονα στη διάρκεια της εκδήλωσης που διοργανώθηκε το βράδυ της Κυριακής 25 Σεπτεμβρίου, από τον Δημοτικό Οργανισμό Άθλησης, Πολιτισμού και Περιβάλλοντος Χαλκίδας (ΔΟΑΠΠΕΧ), τη Δημοτική Ενότητα Ν. Αρτάκης και τη συμπαράσταση του Συλλόγου Απανταχού Αρτακηνών Κυζικηνών.
Πραγματοποιήθηκε στο υπαίθριο θεατράκι μπροστά από το Δημαρχείο της Ν. Αρτάκης, που ήταν κατάμεστο από κόσμο και έφερε στη μνήμη όλων, τα γεγονότα από την εποχή του ξεριζωμού των Αρτακηνών της Μ. Ασίας το 1922, μέχρι και την εγκατάστασή τους στην Εύβοια, στο μικρό ψαράδικο χωριό, που το μετέτρεψαν, με το δημιουργικό τους πνεύμα, σε μια σύγχρονη πόλη.
Την εκδήλωση παρακολούθησε αντιπροσωπεία του Δήμου Χαλκιδέων, με επικεφαλής τον δήμαρχο Χρήστο Παγώνη και τη συμμετοχή του πρόεδρου του Δημοτικού Συμβουλίου Γ. Γιαννούκου, της προέδρου του ΔΟΑΠΠΕΧ Λ. Ζλακώνη, της προέδρου του ΔΟΠΠΑΧ Κ. Κυριάκου Καλαμιώτη , του δημ. Συμβούλου Ν. Γεωργαλά, της προέδρου της Δημ. Κοιν. Αρτάκης Ζαφειρίας Μαντζάνα κ.α. Παρέστησαν ακόμη ο βουλευτής Α. Πρατσόλης, ο περιφ. Σύμβουλςο Γ. Κελαϊδίτης, ο π. Υπουργός Ο. Παπαστρατής και πλήθος κόσμου.
Στη σύντομη ομιλία του ο δήμαρχος Χ. Παγώνης χαρακτήρισε σημαντικό το γεγονός ότι οι απόγονοι των προσφύγων αντιστέκονται στη λήθη, με διάφορα δρώμενα και ενέργειες, διευκρινίζοντας ότι όποιος λαός δεν θυμάται την ιστορία του, είναι καταδικασμένος να τη ξαναζήσει. “Ο ελληνισμός πρέπει να είναι ενωμένος και να μην βιώσει ποτέ ξανά το φαινόμενο του διχασμού”, επεσήμανε ο Δήμαρχος Χαλκιδέων.
Σύντομο χαιρετισμό απηύθυνε η Πρόεδρος της Δημ. Κοιν. Χαλκίδας Ζ. Μαντζάνα και παρεμβάσεις έκαναν οι παριστάμενοι πρόεδροι Συλλόγων προσφυγικών περιοχών και συγκεκριμένα ο πρόεδρος της Ένωσης Βουργιωτών Μ. Ασίας Φ. Καραλής, η πρόεδρος του Συλλόγου Ν. Λαμψάκου “Αναξαγόρας” Ν. Πολύχρονου, η πρόεδρος της Αδελφότητας Προκοπιέων Χαλκίδας Σοφία Ευγενικού, ο πρόεδρος του Συλλόγου Απανταχού Παντειχιανών “Ο Άγιος Γεώργιος”Γ. Κατσαρόλης και η Πρόεδρος του Συλλόγου Λαγκαδιωτών Λ. Πούλιου.
Η εκδήλωση περιελάμβανε αφήγηση γεγονότων και θεατρικά δρώμενα, με επίκαιρο περιεχόμενο, ενώ πλαισιώθηκε με μουσικό πρόγραμμα.
Η αφήγηση των γεγονότων έγινε από τους Μαίρη Κουτουλή Κορώνη, Γ. Ζωντανό και Ν. Καραθανάση, στα θεατρικά δρώμενα συμμετείχαν οι Μ. Βαγιάννη, Σ. Ποδάρα, Δ. Πρατσόλη, Α. Σκυριανού, Α. Μπακάλης, Α. Σαβόγλου, Δ. Κατσαούνη και Ι. Σιμιτζή. Το μουσικό πρόγραμμα επιμελήθηκαν οι Δ. Κικίδης και Σπ. Γεωργιάδης.